Simüle perforasyonlu dişlerde kök kanallarının farklı niti eğe sistemleri ve el eğeleri ile preparasyonu sırasında taşan debris miktarının incelenmesi
Investigation of the amount of extruded debris during the preparation of the root canals in simulated perforated teeth with different niti file systems and hand files
  1. Tez No: 708144
  2. Yazar: HATİCE HARORLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPER KUŞTARCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, simüle perforasyonlu kök kanallarının farklı nikel titanyum (NiTi) ve el eğeleri ile preparasyonu sırasında taşan debris miktarının incelenmesidir. Yöntem: Bu çalışma için 135 adet mandibular premolar dişler kullanıldı ve dişler 3 ana gruba ayrıldı (n:45). Birinci grupta (kontrol grup) herhangi bir perforasyon alanı oluşturulmadı, ikinci gruptaki dişlerin bukkal kök yüzeylerinin apikal 1/3'lük kısmında, üçüncü gruptaki dişlerin ise orta 1/3'lük kısmında 0,5 mm çapında perforasyon alanı oluşturuldu. Apikal foramen 2 kat tırnak cilası ile kapatıldı. Her grupta kök kanalları el eğeleri (n:15), ProTaper Next eğeleri (PTN) (n:15) ve WaveOne Gold eğeleri (WOG) (n:15) ile prepare edildi. Birinci grupta (kontrol grubu) apikal foramenden taşan, ikinci ve üçüncü grupta ise; perforasyon alanlarından taşan debris, daha önceden ağırlığı hassas terazi ile tartılmış olan cam şişelerde toplandı ve şişelerin içindeki suyun buharlaşması için 37 °C'de 14 gün bekletildi. Kalan debris ağırlıkları hassas terazi ile tartılarak hesaplandı. Bu son ölçümden cam şişelerin içi boşken kaydedilen ağırlık değerleri çıkarıldı ve taşan debrisin ağırlığı elde edildi. 2 way ANOVA testi ile kullanılan eğelerin ve debris taşma alanlarının etkileri incelendi.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to investigate the amount of debris extruded during the preparation of simulated perforated root canals with different Nickel-Titanium (NiTi) files and hand files. Method: For this study, 135 mandibular premolars were used and the teeth were divided into 3 main groups (n:45). No perforation area was created in the first group (control group), in the second group; 0,5 mm diameter perforation areas were created in the apical 1/3 of the buccal root surfaces of the teeth and in the middle 1/3 of the buccal root surfaces of the teeth in the third group. The apical foramen was covered with two layers of nail polish. In each group, root canals were prepared with hand files (n:15), ProTaper Next files (n:15) and WaveOne Gold files (n:15). Extruded debris from the apical foramen in the first group (control group) and from the perforation areas in the second and third groups were collected in glass bottles pre-weighed with electronic balance and kept at 37 °C for 14 days to evaporate the distilled water in the bottles. The amount of extruded debris was assessed with an electronic balance. The effects of the files and the areas where the debris extruded were examined with the Two-way Anova test.