Farklı klinik durumlarının simüle edildiği 3 boyutlu yazıcı ile üretilen dişlerde kalsiyum silikat bazlı tamir materyallerinin değerlendirilmesi
Evaluation of calcium silicate-based repair materials in three-dimensional printed teeth simulating different clinical conditions
  1. Tez No: 990160
  2. Yazar: MEHMET ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH DÜZGÜN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu in vitro çalışmanın amacı, farklı klinik durumların simüle edildiği 3 boyutlu yazıcı ile üretilmiş dişlerde kullanılan kalsiyum silikat bazlı tamir materyallerinin uygulama sonrası oluşan materyal taşması ve dolgu içerisindeki boşluk hacimleri üzerindeki etkilerini konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) kullanarak nicel olarak değerlendirmektir. Yöntemler: Çalışmada, 3B yazıcı ile üretilmiş ve üç farklı klinik durumu temsil eden diş modelleri kullanıldı: olgunlaşmamış açık apeksli dişler, iatrojenik strip perforasyonu simüle edilen dişler ve iç kök rezorpsiyonlu dişler. Açık apeksli ve strip perforasyonlu dişlerde 4 mm apikal tıkaç oluşturulurken, iç kök rezorpsiyonlu dişler tamamen dolduruldu. BioMTA+, Biodentine ve TotalFill RRM Putty materyalleri kullanılarak dolum işlemleri gerçekleştirildi. Açık apeks ve strip perforasyon gruplarında kollajen sünger kullanılan ve kullanılmayan alt gruplar oluşturuldu. Tüm örneklerin KIBT görüntüleri alındı ve taşan materyal ile dolgu içerisindeki boşluk hacimleri 3D Slicer yazılımı kullanılarak mm³ cinsinden ölçüldü. Elde edilen veriler istatistiksel analizler kullanılarak değerlendirildi. Bulgular: Kollajen sünger kullanımı, TotalFill RRM Putty (p=0,055) hariç tüm materyallerde materyal taşmasını istatistiksel olarak anlamlı şekilde azaltmıştır. Kollajen sünger kullanımının dolgu içi boşluk miktarı üzerindeki etkisi, klinik duruma ve kullanılan materyale bağlı olarak değişkenlik göstermiştir. Açık apeks klinik durumunda yalnızca BioMTA+ grubunda kollajen sünger kullanımına bağlı olarak dolgu içi boşluk miktarında anlamlı artış saptanmıştır (p=0,008). Drill ile perforasyonun simüle edildiği durumda ise Biodentine (p=0,693) ve TotalFill RRM Putty (p=0,233) gruplarında kollajen sünger kullanımına bağlı olarak dolgu içi boşluk miktarlarında istatistiksel olarak anlamlı azalış belirlenmiştir. Kollajen sünger kullanılmadığı durumlarda materyal taşması açısından değerlendirildiğinde açık apeks (p=0,011) ve strip perforasyon (p=0,010) durumlarında BioMTA+ Biodentine'den anlamlı olarak daha fazla taşma gösterirken, kollajen sünger kullanımı durumunda materyaller arasında anlamlı fark saptanmamıştır. Kollajen sünger kullanılmadığında dolum içi boşluk miktarları değerlendirildiğinde ise hem açık apeks (p=0,003) hem de strip perforasyon (p=0,030) durumlarında Biodentine dolumlarında BioMTA+'dan anlamlı şekilde daha fazla boşluk meydana gelmiştir. Kollajen sünger kullanıldığı durumlarda materyaller arasında dolgu içi boşluklarda anlamlı farklar bulunmamaktadır. İç kök rezorpsiyonun simüle edildiği durumda materyaller arasında taşma miktarı değerlendirildiğinde Biodentine, Totalfill RRM Putty'den anlamlı olarak daha fazla taşmıştır (p=0,001). Dolgu içi boşluk miktarı değerlendirildiğinde ise Biodentine, BioMTA+'a göre anlamlı derece daha fazla boşluğa neden olmuştur (p=0,011). Sonuçlar: Çalışmanın sonuçları, kalsiyum silikat bazlı tamir materyallerinin klinik uygulanabilirliğinin kullanılan materyale, klinik duruma ve kollajen sünger kullanımına bağlı olarak değiştiğini göstermektedir. Kollajen sünger kullanımının özellikle geniş apikal açıklık ve perforasyon varlığında materyal taşmasını azaltmada etkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this in vitro study was to quantitatively evaluate, using cone-beam computed tomography (CBCT), the effects of calcium silicate–based repair materials used in 3D-printed teeth simulating different clinical conditions on post-application material extrusion and void volumes within the filling. Methods: Three-dimensional printed tooth models representing three different clinical conditions were used: immature teeth with open apices, teeth with simulated iatrogenic strip perforations, and teeth with internal root resorption. A 4-mm apical plug was created in the open-apex and strip-perforation groups, whereas the internal resorption cavities were completely filled. BioMTA+, Biodentine, and TotalFill RRM Putty were used as filling materials. In the open-apex and strip-perforation groups, subgroups with and without collagen sponge application were established. CBCT images of all specimens were obtained, and the volumes of extruded material and voids within the filling were measured in mm³ using 3D Slicer software. The obtained data were analyzed statistically. Results: The use of a collagen sponge significantly reduced material extrusion in all materials except TotalFill RRM Putty (p = 0.055). The effect of collagen sponge application on void volume within the filling varied depending on the clinical condition and the material used. In the open-apex condition, a significant increase in void volume was observed only in the BioMTA+ group with collagen sponge application (p = 0.008). In the simulated strip-perforation condition, collagen sponge use resulted in a statistically significant decrease in void volume in the Biodentine (p = 0.693) and TotalFill RRM Putty (p = 0.233) groups. When collagen sponge was not used, BioMTA+ showed significantly greater material extrusion than Biodentine in both the open-apex (p = 0.011) and strip-perforation (p = 0.010) conditions; however, no significant differences were detected among materials when collagen sponge was used. In the absence of collagen sponge, Biodentine fillings exhibited significantly higher void volumes than BioMTA+ in both the open-apex (p = 0.003) and strip-perforation (p = 0.030) conditions. No significant differences in void volumes were found among materials when collagen sponge was applied. In the internal root resorption model, Biodentine demonstrated significantly greater material extrusion than TotalFill RRM Putty (p = 0.001), and significantly higher void volumes compared with BioMTA+ (p = 0.011). Conclusions: The results of this study indicate that the clinical applicability of calcium silicate–based repair materials varies depending on the material used, the clinical condition, and the use of a collagen sponge. Collagen sponge application was found to be particularly effective in reducing material extrusion in the presence of wide apical openings and perforations.