Genişletilmiş söylem kullanımının incelenmesi: Ortaokul matematik öğretmen ve öğretmen adaylarının doğru ve yanlış cevapları ele alma biçimleri
Examining the usage of extended discourse: Secondary school mathematics teachers' and preservice teachers' methods to handle correct and wrong answers
  1. Tez No: 708163
  2. Yazar: ŞEYMA ERKOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEBAHAT YETİM KARACA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokul öğrencilerinin doğru ve yanlış cevaplarının, öğretmen ve öğretmen adayları tarafından nasıl ele alındığını araştırmaktır. Zenginleştirilmiş karma desene sahip olan araştırmanın katılımcıları toplam 11 okuldan 36 ilköğretim matematik öğretmeni ve bir devlet üniversitesinin İlköğretim Matematik Öğretmenliği Programı'nın son sınıfında öğrenim gören 47 öğretmen adayıdır. Katılımcılara I. aşamada araştırmacı tarafından geliştirilen, öğretmen ve öğrenci soru-cevap senaryolarından oluşan 'Yanlış Cevap Senaryoları' ve 'Doğru Cevap Senaryoları' yarı yapılandırılmış görüş formu uygulanmıştır. Çalışmadaki senaryo soruları ortaokul matematik öğretim programı sayılar öğrenme alanından hazırlanmıştır. II. Aşamada ise bu senaryolara ait olası cevaplar dizisinin olduğu yapılandırılmış görüş formu uygulanmıştır. Çalışmanın son aşamasında öğretmenlere ders planlama ve sürecinde cevapların değerlendirilmesi hakkında görüşlerini almak için 'Görüşme Formu' verilmiştir. Öğretmenlerin cevapları ele almasında öğretmenin kıdemi ve öğrenci başarısının etkisini araştırmak amacıyla araştırmaya katılan öğretmenlerden kıdem bilgisi ve derslerine girdiği öğrencilerin başarı durumu öğrenilmiştir. Araştırma kapsamında toplanan nitel veriler içerik analizi ile incelenmiştir. Analiz sonucunda literatür desteğiyle kategoriler ortaya konmuştur. Nicel verilerin değerlendirilmesinde ise frekans ve ağırlıklandırılmış ortalama değerleri dikkate alınmıştır. Çalışmanın sonucunda öğretmen ve öğretmen adaylarına ait yanlış ve doğru cevapları ele alma kategoriler belirlenmiştir. Çalışmanın sonunda öğretmenlerin cevapları ele alma biçimlerinde kıdem düzeyinin ve öğrenci başarı seviyesinin anlamlı bir fark ortaya koymadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine how the correct and wrong answers from secondary school mathematics students are handled by teachers and pre-service teachers. In the study that adopted the mixed-methods design, the participants were 36 primary school mathematics teachers from 11 schools and 47 pre-service mathematics teachers attending the final year of the Primary School Mathematics Teaching Programme of a public university. In Phase I, the participants were given the semi-structured scale“Wrong Answer Scenarios”and“Correct Answer Scenarios,”developed by the researcher, and consisting of teacher and student question-answer scenarios. The scenario questions used in the study were prepared based on the questions in the learning field. In Phase II, the structured scale containing potential answers to these scenarios was administered. In the final phase of the study, the“Interview Form”was given to the teachers to obtain their views about course planning and evaluation of answers in the process. Chi-squared analysis was performed after obtaining the seniority of the participating teachers and achievement levels of their students in order to investigate the effect of teacher seniority and student achievement on teachers' handling answers. Qualitative data collected during the study were analyzed using content analysis. As a result of content analysis, categories were determined with support from literature. Frequency and weighted mean values were used to assess that the quantitative data. At the end of the study, the categories of handling correct and wrong answers for teachers and pre-service teachers were determined. It was also found that the seniority level of teachers and achievement level of students made no significant difference in teachers' manner of handling answers.