Primer açık açılı glokom ve oküler hipertansiyonlu hastalarda %0,5 timolol maleat, %2 carteolol hidroklorür ve %0,3 metipranolun göziçi basıncı ve görme alanı üzerine olan etkileri ile oküler ve sistemik yan etkileri...
- Tez No: 70821
- Danışmanlar: PROF. DR. GAZİ ERTUĞRUL MIRZA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
48 ÖZET Günümüze kadar glokom tedavisinde bir çok ilaç kullanılmıştır. Son 20 yıldır gündemde olan topikal beta blokerler ise günümüzde, OH ve PAAG'un tıbbi tedavisinde ilk tercih edilen ajanlar olmuşlardır. Oftalmologlara selektif olmayan beta bloker tercihlerinde yardımcı olabilmek amacıyla halen ülkemizde bulunan % 0.5 timolol maleat, % 2 carteolol ve % 0.3 metipranololu ele alarak bu üç ilacın GİB ve görme alam üzerine etkileri ile oküler ve sistemik yan etkilerinin karşılaştırıldığı kapsamlı bir klinik çalışma planladık. Çalışmamızda ilk olarak % 0.5 timolol maleat, % 2 carteolol ve % 0.3 metipranolol göz damlaları her bir hasta grubuna ayrı ayrı uygulanarak, GİB düşürücü etkileri 15.,30.,60. ve 90. günlerin 2.,6. ve 12. saatlerinde ölçülerek tedavi öncesi değerler ile karşılaştırıldı. Her üç ilacın da GİB'nı istatistiksel olarak anlamlı derecede49 düşürdüğü, en fazla düşüşün 2. saat, en az düşüşün ise 12. saatte olduğu fakat etkinin yeterli derecede devam ettiği saptandı. 3 aylık takip süresince hiçbir hastaya ek glokom ilacı başlanılmadı. İlaçlar birbirleriyle karşılaştırıldığında, 15. günün 2. ve 6. saatlerinde metipranolol, 15. gün 12. saat ve diğer bütün muayene gün ve saatlerinde ise timolol maleatda GİB düşüşünün daha belirgin olduğu saptandı. Bu ilaçların GİB düşürücü etkileri 15.,30.,60. ve 90. günlerin 2.,6. ve 12. saatlerinde karşılaştırıldığında ise, 15. gün 12. saatinde timolol maleatın carteolola göre anlamlı derecede daha etkili olduğu, timolol maleat ve metipranolol ile carteolol ve metipranolol arasında ise anlamlı farklılığın olmadığı bulundu. Diğer bütün muayene gün ve saatlerinde beta blokerlerin aralarında anlamlı farklılık göstermediği saptandı. Selektif olmayan beta bloker ilaçların, tedavinin 1. haftasında ve 3. ayında görme alam üzerindeki etkileri karşılaştınldığmda anlamlı değişikliğin olmadığı saptandı. Görme alam farklılığı açısından ilaçlar kendi aralarında karşılaştırıldığında da anlamlı farklılık bulunamadı. Selektif olmayan beta bloker ilaçların oküler sübjektif yan etki gelişme açısından birbirleriyle karşılaştırıldığında anlamlı farklılığın görülmediği saptandı. Ayrıca bu ilaçların objektif yan etkilerine de rastlanılmadı. Selektif olmayan beta bloker ilaçların kardiyovasküler, gastrointestinal ve santral sinir sistemine ait yan etkileri de gözlenmedi. Bu ilaçların her birinin kullanımına bağlı olarak HDL, total kolesterol düzeylerinde anlamlı bir azalmanın, trigliserid düzeylerinde ise anlamlı bir artışın olduğu, kan lipidleri üzerindeki değişiklik açısından birbirleriyle karşılaştırıldığında ise anlamlı bir farklılığın olmadığı saptandı. Ayrıca bu ilaçlatın uygulanmasına bağlı olarak SFT'nde anlamlı olmayan bir azalmanın ortaya çıktığı, birbirleriyle karşılaştırıldığında ise yine anlamlı bir farklılığın olmadığı görüldü.50 Sonuç olarak yaptığımız bu klinik çalışmada kullanılan üç ilacın GİB ve görme alam üzerine olan etkilerinin birbirlerinden anlamlı farklılık göstermediği ancak daha uzun süreli yapılacak çalışmalarda görme alam üzerindeki etkilerin daha iyi değerlendirilebileceği, tedaviye devam etme konusunda oküler sübjektif ve objektif yan etkilerin önemli rol oynayabileceği, bununla birlikte serum HDL ve total kolesterolü düşürürken trigliserid seviyesini yükseltmeleri nedeniyle özellikle aterosklerotik hastalarda bu parametrelerin takibinin uygun olacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
51 SUMMARY Until now, a lot of drugs have been used in the treatment of glaucoma. Topical beta blockers, used for last 20 years, have become the first choice in the medical treatment of OH (Ocular hypertension) and POAG (Primary open angle glaucoma). In order to help ophtalmologists in their preference, we have planned an extensive clinical study to compare the effects of % 0.5 timolol maleate, % 2 carteolol and % 0.3 metipranolol, which are currently available non-selective beta blockers in our country, on IOP and visual field and also the systemic and ocular side effects. Each group of patients received topical % 0.5 timolol maleate, % 2 carteolol and % 0.3 metipranolol, separately, and IOP (Intraocular pressure) lowering effects with the measurements taken at the 2, 6 and 12 hours were compared between the pre- treatment and the 15th, 30th, 60* and 90& days of treatment periods. All the drugs lowered the IOP significantly with the most profound decrease at the 2 n hour and the52 least at the 12 hour having sufficient continuity of effects. No other additional drag for glaucoma has been started during the follow-up of three months. In the comparison of drags, metipranolol at the 2a and 6* hours of the 15 day and timolol maleate at the 12 hour of the 15* day and at all the hours of all the other days were found to create the most profound decrease in IOP. When the IOP lowering effects of these drugs were compared at the 2nd, 6* and 12th hours of the 15* 30*, 60* and 90* days, timolol maleate was found to be significantly more effective than carteolol at the 12 hour of 15 day and there was no significant difference between metbypranolol and the other drags. There was no significant difference between the beta blockers in the other measurement hours of other days. There was no significant change when the effects of drugs on the visual field were compared in the first week and 3r month of the treatment. When the drugs were compared for the effects on the visual field, there was no significant difference between the drugs. There was no difference between the non-selective beta blockers in the development of subjective ocular side effects. There was no objective ocular side effects of the drags, either. There was no cardiovascular, gastrointestinal or central nervous system side effects of the non-selective beta blockers. The use of each drag caused significant decreases in the levels of HDL and total cholesterol and significant increase of triglyceride levels; however, the comparison between the drags for the effects on plasma lipids revealed no significant difference. In addition, FEV-1 (l.sec.forced expretory volume) decreased insignificantly with the use of all the drags, again without any significant difference between the drags.53 As a result, the drugs used in the this study were not different from each other for their effects on visual field and IOP. However, the effects on visual field will be better evaluated with long term studies. The subjective and objective ocular side effects may play a role in the decision to continue the treatment. In addition, serum HDL, total cholesterol and triglyceride levels must be closely followed in atherosclerotic patients due to the effects of drugs to decrease HDL and total cholesterol and to increase triglyceride levels.