Primer açık açılı glokom ve oküler hipertansiyonlu hastalarda %0.5 timolol maleat, %2 carteolol ve %0.25 betaxolol hidroklorid ile birlikte kullanılan %0.5 apraklonidin hidrokloridin göz içi basıncı üzerine olan etkisi ile oküler ve sistemik etki...
  1. Tez No: 91169
  2. Yazar: MUSTAFA ER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. G. ERTUĞRUL MİRZA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Glokomda kullanılan ilaçların etkinliklerinin bazen istenilen düzeyde olmaması ve olası yan etkilere yol açması oftalmologları yeni arayışlara itmektedir. Bu arayışların sonucunda bir alfa 2 agonist olan apraklonidin hidroklorid de glokomlu hastalarda kullanılmaya başlanmıştır. Selektif olan ve selektif olmayan beta adrenerjik bloker kullanan hastalarda ikinci ilaç olarak %0.5'lik apraklonidin hidrokloridin tedaviye eklenmesi durumunda bu ilacın GİB üzerine düşürücü etkisi ile oküler ve sistemik etkilerinin neler olabileceğini ortaya koyabilmek ve birbirleriyle karşılaştırmak amacıyla bu çalışmayı planladık. Çalışmamızda ilk olarak PAAG ve OH tanısı alan hastalara %0.5 timolol maleat, %2 carteolol ve %0.25 betaxolol hidrokloridi bir ay süreyle günde iki kez kullanarak bu hastaların beta adrenerjik blokerli GÎB'lan saptandı. Birinci ayın sonunda %0.5'lik 57apraklonidin hidroklorid kulladıklan beta blokerden on dakika sonra günde iki kez damlatılmak üzere tedaviye eklendi. Apraklonidin hidroklorid kullanılmasına başlanmasından itibaren 1, 15, 30 ve 90. günün 3, 5 ve 12. saatinde GİB'lan ölçülüp diğer oküler ve sistemik muayeneleri yapıldı. Çalışmanın tüm gün ve saatlerinde apraklonidin hidrokloridin ilave GİB düşürücü etkisinin beta adrenerjik bloker kullanan her üç hasta grubunda da istatistiksel olarak anlamlı olduğu görüldü. Çalışmanın 30. günün 12. saatinde betaxolol hidroklorid kullanan hasta grubundaki ilave GİB düşüşünün carteolol kullanan hasta grubundakine oranla daha az olduğu saptandı. Çalışmanın diğer gün ve saatlerinde ise gruplar arasında herhangi bir farklılığın olmadığı saptandı. Çalışmanın 1, 15, 30 ve 90. gününde yapılan muayenelerde apraklonidin hidrokloridin pupilla çapı, göz kapağı aralığı, göz yaşı kırılma zamanı ve Shirmer-1 testine istatistiksel olarak herhangi bir etkisi olmadığı görüldü. Çalışmaya katılan hastaların % 13.51 'inde batma (2), yanma (2) ve bulanık görme ( 1 ) gibi oküler yakınmaları oldu. Çalışmanın değişik zamanlarında hastalan %26.'sında allerjik blefarokonjonktivit gelişmesi nedeniyle bu hastalar çalışma kapsamı dışına alındılar. Hasta grupları arasında oküler objektif ve sübjektif semptomlar arsında anlamlı farklılık yoktu. Çalışma süresince hastalarda sistolik ve diyastolik kan basıncı ve kalp hızında istatistiksel olarak anlamlı bir değişikliğin olmadığı, hastaların %10.81'inde ağız burun kuruluğu yakınması olduğu, sistemik objektif ve sübjektif belirtiler açısından her üç hasta grubu arasında anlamlı farklılığın bulunmadığı tespit edildi. Hiçbir hastada herhangi bir sistemik semptom meydana gelmedi. Sonuç olarak % 0.5'lik apraklonidin hidrokloridin glokomlu hastalarda hem selektif hem de selektif olmayan beta adrenerjik blokerler ile birlikte kullanılmasının allerjik reaksiyon göstermeyen hastalarda uygun olabileceği kanaatine varıldı. 58
Özet (Çeviri)
SUMMARY Since effects of medications currently used in glaucoma therapy are far from being optimal with possible side effects, the ophthalmologists are in continuous search for new treatment modalities. As a result of this extensive search, an alpha 2 agonist, apraclonidine hydrochloride has been used in patients with glaucoma. This study was designed to evaluate the effect of 0.5% apraclonidine used as a second drug in combination with a selective or non-selective beta blocker; it was also aimed at evaluating and comparing sytemic and ocular side effects of these combinations in patients with primary open angle glaucoma and ocular hypertension. Firstly we administered 0.5% timolol maleate, 2% carteolol hydrochloride or 0.25% betaxolol hydrochloride twice daily to our patients with a diagnosis of primary open angle glaucoma or ocular hypertension for a period of one month and their intraocular pressure at the end of this period was recorded. At the end of the first month, 0.5% apraclonidine hydrochloride was instilled 10 min after the instillation of beta blockers and this combination was applied twice daily. Intraocular pressures as well as other ocular and systemic findings were recorded on the 1st, 15th, 30th and 90th days of the initiation of therapy at 3rd, 5th and 12th hours following the instillation of the combination. Additional IOP lowering effect of 0.5% apraclonidine hydrochloride at any time throughout the study was statistically significant in all of the three groups. At the 12th hour of the 30th day of the study, additional IOP lowering effect of 0.5% apraclonidine hydrochloride was lower in the betaxolol hydrochloride group when compared to the carteolol 2% group with a statistical significance. There was no statitically significant difference at other hours of day or other days throughout the study. 59On the 1st, 15th, 30th and 90th days of the study, 0.5% apraclonidine hydrochloride did not have any statistically significant effect on the pupillary diameter, interpalpebral fissure, Schirmer-1 test and tear film break-up time. In 13.51% of the patients, symptoms such as stinging (n=2), burning sensation (n=2) and blurred vision (n=l) occurred. During various times throughout the study, 26% of the patients developed allergic blepharoconjunctivitis and therefore excluded from the study. There was no significant difference between the patient subgroups with respect to ocular objective and subjective symptoms. During the study, no statistically significant changes in systolic and diastolic blood pressure and heart rate occurred in the patient subgroups. In 10.81% of the patients, symptoms such as dry mouth and nose occurred. Systemic objective and subjective signs difference between the three groups did not reach a statistically significant level. None of the patients had any systemic symptoms. As a conclusion, 0.5% apraclonidine hydrochloride combined together with a selective or nonselective beta blocker may be appropriate in glaucoma patients who does not show any allergic reaction to this combination. 60