Uyku apnesi öz yeterlilik ölçeği'nin (self efficacy measure for sleep apnea) türkçe'ye uyarlanması: geçerlik ve güvenirlik
Adaptation of self-efficacy measure for sleep apnea into Turkish: validity and reliability
- Tez No: 708222
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. NAZMİYE ÇIRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Amaç: Bu araştırma Weaver ve arkadaşları (2003) tarafından geliştirilen Uyku Apnesi Öz Yeterlilik Ölçeği'nin (SEMSA) Türkçe formunun geçerlik ve güvenirliğini test etmek amacı ile yapılmıştır. Yöntem: Araştırma metodolojik tipte olup örneklemi Eylül 2020-Temmuz 2021 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Uyku Labaratuvarına başvuran ilk kez obstruktif uyku apne sendromu (OUAS) tanısı alan ve CPAP tedavisi uygun görülen 147 birey oluşturmuştur.Veriler Birey Tanılama Formu ve Uyku Apnesi Öz Yeterlilik Ölçeği kullanılarak yüz yüze görüşme tekniği ile toplanmıştır. Ölçeğin geçerlik aşamalarında öncelikle dil geçerliği sağlanmış Kapsam geçerliği Lawshe tekniği kullanılarak sağlanmıştır. Geçerlik analizlerinde açıklayıcı faktör analizi ve doğrulayıcı faktör analizi, güvenirlik analizlerinde ise iç tutarlık ve test-tekrar test analizleri uygulanmıştur. Bulgular: Uyku Apnesi Öz Yeterlilik Ölçeği'nin kapsam geçerlik indeksi 0,96 olarak hesaplanmıştır. Yapı geçerliği aşamasında uygulanan açıklayıcı faktör analizi sonucunda elde edilen üç alt boyutun toplam varyansın %53,168'ini açıkladığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This research has been done to test the validity and reliability of the Turkish version of the Self-Efficacy Measure for Sleep Apnea (SEMSA) developed by Weaver et al. (2003). Method: As a methodological type, the research sample consisted of 147 individuals who applied to the Ege University Medical Faculty Chest Diseases Sleep Laboratory between September 2020 and July 2021 and were diagnosed with obstructive sleep apnea syndrome (OSAS) for the first time and were approved for CPAP treatment. Data were collected by face-to-face interview technique using Individual Diagnosis Form and Self Efficacy Measure for Sleep Apnea. In the validity stages of the scale, language validity was primarily ensured, and content validity was ensured by using the Lawshe technique. Explanatory factor analysis and confirmatory factor analysis were used in validity analyses, and internal consistency and test-retest analyzes were used in reliability analyses. Findings: The content validity index of the Self Efficacy Measure for Sleep Apnea was calculated as 0.96. The three sub-dimensions obtained as a result of the explanatory factor analysis applied during the construct validity phase was concluded to explain 53,168% of the total variance.