Spor tırmanış sonrası elektrouyarımla toparlanmanın etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of recovery with electro muscle stimulation following sport climbing
  1. Tez No: 708221
  2. Yazar: CEMİL ÇAĞLAR BILDIRCIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA MELEKOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Amaç: Günümüz dünyasının teknolojik gelişmeleri, spor bilimlerine konu olan çalışmaları da etkisi altına almaktadır. Bu çalışmada yeni nesil teknolojik elektrouyarım (EMS) cihazı ile uygulanan dinlenim protokolünün spor tırmanıcıların performansları üzerindeki etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmamıza 30–36 yaş aralığında, boyları 1,78±0,06 m, vücut ağırlıkları 74,3±5,01 kg olan 10 erkek tırmanıcı gönüllü olarak katılmıştır. Tırmanıcılarda yorgunluğun oluşması birer dakikalık tırmanış ve dinlenmeden oluşan 15 setlik Tırmanış Test Protokolü (TTP) ile sağlanmış ve her TTP öncesi ve sonrası toplam hamle sayıları, düşük, orta ve yüksek ağırlıklı asılı kalma süreleri, mekik ve şınav sayıları ve TTP süresince kalp atım hızı ile algılanan zorluk derecesi kaydedilmiştir. Tırmanıcılar ilk TTP ölçümlerinden sonra pasif, bir hafta sonra yapılan ikinci ölçümlerden sonra ise EMS ile toparlanma protokolüne tabi tutulmuşlardır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The technological developments of today's world also influence the subjects of the studies on sports sciences. In this study, it is aimed to examine the effects of recovery protocol applied with new generation technological electrostimulation (EMS) device on the performance of sport climbers. Material and Methods: Ten male climbers aged between 30 and 36 years, 1.78±0.06 m body height and 74.3±5.01 kg body weight, volunteered to participate in the study (means±SD). Climbing Test Protocol (CTP), which consist of 15 sets of 1-minute climbing and 1-minute rest was applied to the climbers. Total number of moves, heart rate, rating of perceived exertion (BORG), low, medium and high-weight dead hang times, total number of sit-ups and push-ups were recorded before and after every TTP. Climbers were subjected to passive recovery protocol during the first CTP, and then EMS recovery protocol during the second CTP. A one-week rest break was given between two different recovery protocols.