Kliniğimizdeki semptomatik istmosel olgularının yönetimi ve cerrahi sonuçların değerlendirilmesi
Management of symptomatic isthmocele cases in OUR clinic and evaluation of surgical results
- Tez No: 708269
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU YAVUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Kocaeli Derince Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: İstmosel, bir sezaryen komplikasyonu olarak sezaryen skar yerinde oluşan poş benzeri bir defekttir. Bu defekt, içerisinde birikime neden olmuyorsa asemptomatiktir. Semptomatik olduğunda uzun süren lekelenmeler, ara kanamalar, pelvik ağrı ve sekonder infertilite nedeni olabilmektedir. İstmoselin tedavisi ile ilgili son zamanlarda çeşitli prosedürler üzerinde çalışılmıştır. Bizim bu çalışmadaki amacımız istmoselin cerrahi yaklaşımı, hasta seçimi ve operasyon sonuçları ile ilgili literatüre katkı sunabilmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışma için etik kurul onayı alınmasının ardından Mart 2018-Eylül 2021 tarihleri arasında SBÜ Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde istmosel nedeniyle opere olan hastalar, retrospektif olarak incelenmiştir. Toplam 42 hasta elde edilmiş, 30 hasta ile çalışmaya başlanmıştır. Vakaların operasyon öncesi semptomları, operasyon endikasyonu ve uygulanan operasyon incelenmiş, hastalarla iletişime geçilerek bilgilendirilmiş onam alınmasının ardından postoperatif semptomlarda iyileşme,sekonder infertil olanlarda gebelik gelişip gelişmediği sorgulanmıştır. Gebelik isteği olanlar 1 yıl, diğer hastalar en azından 3 ay takip edilmiştir. Bulgular:Sekonder infertil hastalarda gebelik oranı %72,7 (8/11) olarak bulundu. Pelvik ağrı semptomu olanların yarısında (2/4) tam iyileşme, diğer yarısında kısmi iyileşme görüldü. Anormal uterin kanama semptomları olanların %%56,5'inde(13/23) tam iyileşme, %26.1'inde(6/23) kısmi iyileşme gözlendi. Sonuç:Sonuçlarımıza göre, histereskopi ve laparoskopi istmosel onarımında etkilidir. Hastaların semptomlarına, semptomların şiddetine, fertilite isteğine,istmoselin karakteristiğine ve cerrahın deneyimine göre cerrahi yönetime karar verilmelidir. Cerrahi yönetimlerde hasta seçimini,operasyonların başarı sonuçlarını ve cerrahi komplikasyonları değerlendirebilmek için daha büyük serili prospektif çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Purpose: Isthmocele is a pouch-like defect that occurs at the cesarean section scar site as a complication of cesarean section. This defect is asymptomatic if it does not cause accumulation in it. When symptomatic, it can cause prolonged spotting, intermenstrual bleeding, pelvic pain and secondary infertility. Various procedures for the treatment of isthmocele have been studied recently. Our aim in this study is to contribute to the literature on the surgical approach of isthmocele, patient selection and operation results. Materials and Methods:After obtaining ethics committee approval for the study, patients who were operated for isthmocele in SBU Kocaeli Derince Training and Research Hospital between March 2018 and September 2021 were retrospectively analyzed. A total of 42 patients were obtained and the study was started with 30 patients. The preoperative symptoms of the cases, the indication of the operation and the operation performed were examined and after the informed consent was obtained, the patients were contacted and it was questioned whether the postoperative symptoms improved and pregnancy developed in the secondary infertile cases. Those who wanted to get pregnant were followed for 1 year and other patients for at least 3 months. Results: The pregnancy rate in secondary infertile patients was found to be 72.7% (8/11). Half (2/4) of those with pelvic pain symptoms had complete recovery and the other half had partial recovery. Complete recovery was observed in 56.5% (13/23) and partial recovery was observed in 26.1% (6/23) of those with abnormal uterine bleeding symptoms. Conclusion:According to our results, hysteroscopy and laparoscopy are effective in isthmocele repair. The surgical method should be decided according to the symptoms of the patients, the severity of the symptoms, the desire for fertility, the characteristics of the isthmocele and the experience of the surgeon.Larger prospective studies are needed to evaluate patient selection, success results of operations and surgical complications in surgical management.