Standart sistoskopi ile kablosuz sistoskopinin optik performans ve tanısal yeterliliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of optical performance and diagnostic adequacy of standard cystoscopy and portable cystoscopy
  1. Tez No: 708270
  2. Yazar: ORHAN ULUSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN BAHRİ DELİBAŞI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Histerektomi, dünyada en sık yapılan jinekolojik cerrahidir. Üriner sistem yaralanmaları uterusun üriner sisteme yakın komşuluğu nedeniyle jinekolojik cerrahinin ciddi komplikasyonlarından biridir. Çalışmamızda, standart sistoskop ile oluşturduğumuz portable sistoskobun optik performans ve tanısal yeterliliğini karşılaştırarak maliyet etkin ve taşınabilir bir sistoskop sistemini rutin intraoperatif uygulamaya koymayı amaçladık. Çalışma prospektif olarak dizayn edildi. Elektif histerektomi ameliyatı 18 yaş üstü 10 kadın çalışmaya dâhil edildi. Vajinal, abdominal ya da laparoskopik histerektomi operasyonu yapılan, üriner sistem yaralanması şüphesi olan katılımcılara aynı seansta peş peşe rutin kullanımda olan sistoskopi sistemiyle ve oluşturduğumuz taşınabilir sistoskopi sistemiyle aynı uygulayıcı tarafından sistoskopi yapıldı. TOGÜ Kadın Hastalıkları ve Doğum kliniğinde çalışan 5 öğretim üyesi, 4 araştırma görevlisi ve Üroloji kliniğinde çalışan 5 öğretim üyesi, 3 araştırma görevlisi tarafından görüntüler değerlendirildi. Her bir görüntü, 5'li Likert ölçeği (1 = çok kötü, 5 = çok iyi) kullanılarak, beş görüntü parametresi (görüntü çözünürlüğü, parlaklık, renk, keskinlik, genel görüntü kalitesi) üzerinden değerlendirildi. Görüntüler ayrıca evet/hayır 2'li Likert ölçeği kullanılarak tanı amaçlı kullanım için kabul edilebilirlik açısından değerlendirildi. Değerlendirme sonucunda oluşturduğumuz portable sistoskopi sistemi ile standart sistoskopi sistemi arasında çözünürlük, parlaklık, renk, keskinlik, genel görüntü kalitesi ve tanısal yeterlilik bakımından anlamlı fark olmadığı tespit edildi. Oluşturduğumuz portable sistemin optik performans ve tanısal yeterlilik bakımından standart sisteme benzer şekilde uygulanabilir olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Hysterectomy is the most frequently performed gynecological surgery in the world. Urinary system injuries are one of the serious complications of gynecological surgery due to the close proximity of the uterus to the urinary system. In our study, we aimed to put a cost-effective and portable cystoscope system into routine intraoperative practice by comparing the optical performance and diagnostic efficiency of the portable cystoscope we created with the standard cystoscope. The study was designed prospectively. Ten women over the age of 18 who underwent elective hysterectomy were included in the study. The participants who underwent vaginal, abdominal or laparoscopic hysterectomy operation and suspected urinary system injury underwent cystoscopy consecutively in the same session by the same practitioner with the cystoscopy system in routine use and the portable cystoscopy system we created. The images were evaluated by 5 faculty members, 4 research assistants working in TOGU Gynecology and Obstetrics Clinic, 5 faculty members and 3 research assistants working in TOGU Urology clinic. Each image was evaluated on five image parameters (image resolution, brightness, color, sharpness, overall image quality) using a 5-point Likert scale (1 = very poor, 5 = very good). Images were also evaluated for acceptability for diagnostic use using a yes/no 2-point Likert scale. As a result of the evaluation, it was determined that there was no significant difference between the portable cystoscopy system we created and the standard cystoscopy system in terms of resolution, brightness, color, sharpness, general image quality and diagnostic efficiency. It was seen that the portable system we created was similar to the standard system in terms of optical performance and diagnostic adequacy.