Kaudal epidural blok anestezisi altında gerçekleştirilen pediatrik cerrahi vakalarında, blok başarısının perfüzyon indeks ölçümü ile korelasyonunun incelenmesi
Investigation of the correlation of block success with perfusion index measurement in cases of pediatric surgery performed under caudal epidural block anesthesia
- Tez No: 708268
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET DURAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
AMAÇ: Kaudal epidural blok (KEB); pediatrik hastalarda sub-umblikal cerrahi girişimlerde en sık kullanılan rejyonel anestezi yöntemidir. Günümüzde rejyonel anestezi başarısını değerlendirmek için pulse oksimetre teknolojisi ile ölçülen Perfüzyon İndeks (Pİ) değeri ile ilgili çalışmalar yapılmaktadır. Biz de çalışmamızda genel anestezi (GA) altında KEB yapılan pediatrik cerrahi vakalarında blok başarısını Pİ değeri ile değerlendirmenin hızlı, güvenilir ve objektif bir yöntem olarak kulanılabilir olup olmadığını araştırmayı amaçladık. YÖNTEM: Hipospadias, inmemiş testis, ingüinal herni ve sünnet operasyonu gerçekleştirilecek olan ASA (American Society of Anesthesiologists) I grubuna giren 1-6 yaş arası 60 hasta çalışmaya alınması planlandı. Hastalarımıza genel anestezi indüksiyonu verildikten sonra sol lateral dekübit pozisyonu verildi. Bacaklar ve baş fleksiyon pozisyonuna getirildi. Hastanın hava yolu maske ventilasyon ile sağlandı. KEB yapıldıktan sonra hasta supin pozisyona getirildi. Hastaya LMA takıldı. 1 hastamızda kaudal epidural alan 2 kez deneme sonucu bulunamadığı için, 1 hastamızda da epidural ven ponksiyonu yapıldığı için işlem sonlandırıldı. Çalışmaya devam edilen 58 hastamıza GA indüksiyonundan sonra blok uygulamasına başlamadan önce 0. dk ve blok uygulandıktan sonra 1,5,7,10,15 ve 20. dklarda non invaziv ortalama arter basıncı (OAB), kalp hızı, oksijen saturasyonu (SpO2) ve sol ayak 1. parmağa prop takılarak ölçülen Pİ değerleri kayıt altına alındı. BULGULAR: KEB yapılan 58 hastanın 55 'inde bloğumuz başarılı oldu ve KEB yapıldıktan sonra 20 dk boyunca izlenilen gözlem süresinde Pİ değerleri 1. dk dan itibaren sürekli artış gösterdi. Pİ değeri başlangıç değerine göre kıyaslandığında en az %100 artış miktarı 5. dk da %78.2 hastada görülürken 7.dk da hastaların tamamında görülmüştür. Bloğun başarısız olduğu hastalarda ise 20 dk boyunca Pİ değerinde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. SONUÇ: Pediatrik hastalarda genel anestezi altında uygulanan KEB başarısını göstermek için Pİ değeri, diğer parametrelere kıyasla erken, duyarlı ve daha objektif sonuçlar veren çok değerli ve kolay kullanılabilir bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Caudal epidural block (CEB) is the most commonly used regional anesthesia method in sub-umbilical surgical procedures in pediatric patients. Recently, studies are carried out on the Perfusion Index (PI) value measured by pulse oximetry technology to evaluate the success of regional anesthesia. In our study, we aimed to investigate whether it can be used as a fast, reliable and objective method to evaluate the block success with the PI value in pediatric surgery cases who underwent CEB under general anesthesia (GA). METHODS: It was planned to include 60 patients aged 1-6 years in the ASA (American Society of Anesthesiologists) I group, who would undergo hypospadias, undescended testis, inguinal hernia or circumcision operations. After induction of general anesthesia, our patients were placed in the left lateral decubitus position. The legs and head were brought to the flexed position. The patient's airway was maintained with mask ventilation. The patients were placed in the supine position after CEB was performed and fitted with a LMA. The procedure was terminated in 2 cases since the caudal epidural area of one petient could not be found and epidural vein was punctured in another. In our remaining 58 patients who continued the study, at the 0th minute (after GA induction and before starting the block application) and at the 1, 5, 7, 10, 15 and 20th minutes (after the block appication), non-invasive mean arterial pressure (MAP), heart rate, oxygen saturation (SpO2) and. PI values measured by attaching a probe to the big toe of the left foot were recorded. RESULTS: Our block was successful in 55 of 58 patients who underwent CEB, and PI values increased continuously from the 1st minute during the 20 minutes of observation period after CEB was performed. When the PI value was compared to the initial value, at least 100% increase was observed in 78.2% of the patients at the 5th minute, while it was observed in all of the patients at the 7th minute. In patients with unsuccessful block, no statistically significant difference was found in the PI value during 20 minutes. CONCLUSION: The PI value is an invaluable and easy-to-use method that provides early, sensitive and more objective results compared to other parameters to show the success of CEB applied under general anesthesia in pediatric patients