Dudak damak yarıklı hastalarda dil-dudak-damak kompleksi ile posterior havayolu, sinüsler ve burna ilişkin yapıların üç boyutlu değerlendirilmesi ve konuşma bozuklukları ile ilişkilendirilmesi: kontrollü çalışma
Three dimensional evaluation of the tongue-lip-palatal complex and the structures relating to the posterior airway, sinuses and nose in patients with cleft lip and palate and relationship with speech disorders: Controled study
- Tez No: 708276
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİSA GÜL AMUK
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 316
Özet
Çalışmamızın amacı; unilateral dudak damak yarıklı (DDY) bireylerde; anatomik deformitelerin, deformiteye sahip olmayan bireyler ile karşılaştırılması; dil ve konuşma terapisti (DKT) tarafından belirlenen rezonans ve artikülasyon bozukluklarının, ilgili anatomik yapılar ile ilişkilendirilmesi ve DDY'li bireylerin psikososyal değerlendirmesini yapmaktır. DDY grubu 13 unilateral DDY ve 3 primer damak (dudak ve alveol) yarıklı toplam 16 bireyden (yaş ort. 15,7 ± 2,15) oluşmaktadır. Sağlıklı bireylerden oluşan kontrol grubu ise; 12-18 arasında değişen yaş aralığına sahip ve yaş ortalaması 17,06 ± 1,05 olan 17 bireyden oluşmaktadır. Çalışmamızda, DDY'li ve sağlıklı bireyler; lateral sefalometrik film, konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT), üç boyutlu dijital fotoğraf (3dMD) ve üç boyutlu dijital model analizleri kullanılarak karşılaştırılmıştır. Ayrıca, dental alçı modeller üzerinde, ruga sayısı (RS) ve ruga yönelim açısı (RYA) değerlendirilmiştir. Psikososyal değerlendirme için, Rosenberg Benlik Saygısı alt ölçeği (BSAÖ), Eleştiriye Duyarlılık alt ölçeği, Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği (SGKÖ), Vücut Algısı Ölçeği (VAÖ), PIDAQ ölçeği, Çapa Anksiyete Skalası (ÇAS), Vizüel Analog Skala (VAS) kullanılmıştır. DDY'li bireylerden video ve ses kayıtları alınmış; alanında uzman DKT tarafından konuşma bozuklukları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aims of this study were to determine the anatomical deformities of individuals with cleft lip and palate (CLP) in comparison with individuals without deformity; to associate the resonance and articulation disorders determined by the speech and language therapist (SLT) with the relevant anatomical structures and to make the psychosocial evaluation of individuals with CLP. The CLP group consisted of a total of 16 individuals (mean age 15.7 ± 2.15) with 13 unilateral CLP and 3 primary cleft (only lip and alveol) patient. The control group consisted of 17 individuals with an age range of 12-18 years with a mean age of 17.06 ± 1.05 years. Individuals in CLP and control groups; lateral cephalometric, cone beam computed tomography (CBCT), three-dimensional digital photograph (3dMD) and three-dimensional digital model analyses were performed. In addition, palatal rugae number (RN) and rugae orientation angle (ROA) were evaluated on dental plaster models. For psychosocial assessment, Rosenberg Self-Esteem (RSES) and Sensitivity to Criticism subscale of Rosenberg Self-Esteem Scale questionnaire, Social Appearance Anxiety Scale (SAAS) questionnaire, Body Cathexis Scale (BCS), The Psychosocial Impact of Dental Aesthetics Questionnaire (PIDAQ) Çapa Anxiety Scale (ÇAS) and Visual Analog Scale (VAS) were used. Video and audio recordings were taken from individuals with unilateral CLP; speech disorders were evaluated by SLT, an expert in the field.