Farklı dentin yüzeylerinde MMP inhibitörleriyle uygulanan adeziv restorasyonların bağlanma dayanımı
Bond strength of adhesive restorations applied with MMP inhibitors on different dentin surfaces
- Tez No: 708277
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmanın amacı, erozyona uğratılmış ve sağlıklı dentin dokularında farklı türde MMP inhibitörü kullanılarak gerçekleştirilen restorasyonların bağlanma dayanımı değerlerine etkisinin in vitro olarak incelenmesidir. MMP inhibitörü olarak %2' lik klorheksidin ve daha önce bu alanda çalışması yapılmamış olan 1,5 µM' lık tomatine materyalinin varlığında veya yokluğunda etch & rinse bir adeziv sistemle birlikte kullanılarak yapılan restorasyonlar 24 saat ve 6 aylık suda yaşlandırma işlemlerine tabii tutulmuştur. Toplamda 84 dişin kullanıldığı bu çalışmada 24 saat ve 6 aylık yaşlandırma dönemlerindeki mikro-gerilim bağlanma dayanımı değerleri karşılaştırmalı olarak 12 ayrı alt grupta incelenmiştir. Örneklerde oluşan kopma tipleri stereomikroskop altında incelenerek NCSS, Kolmogorov-Smirnov, Shapiro-Wilk testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of restorations made using different types of MMP inhibitors on bond strength values in eroded and sound dentin tissues in vitro. Restorations made by using an etch & rinse with an adhesive system in the presence or absence of 2% chlorhexidine as an MMP inhibitor and 1.5 µM tomatine material, which has not been studied in this area before, were aged in water for 24 hours and 6 months. In this study, in which 84 teeth were used in total, the micro-tensile bond strength values at 24 hours and 6 months aging periods were compared in 12 different subgroups. The failures types in the samples were examined under a stereomicroscope and NCSS, Kolmogorov-Smirnov, Shapiro-Wilk tests were used.