Pulmoner inflamasyon indeksi skorunun COVID-19 hastalarında sitokin fırtınasını öngördürmedeki etkinliğinin incelenmesi
Study of the effectiveness of pulmonary inflammation index score in prediction of cytokine storm in COVID-19 patients
  1. Tez No: 708278
  2. Yazar: MUSTAFA DUMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP ZEHRA GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Giriş ve Amaç: COVID-19 hastalığı tüm dünyayı etkisi altına alan, DSÖ tarafından pandemi olarak ilan edilen, klinik spektrumu asemptomatik enfeksiyondan kritik hastalığa kadar uzan bir solunum yolu hastalığıdır. Bu çalışmada, PII skorunun hastaneye yatışı yapılan COVID-19 hastalarında sitokin fırtınasını öngörmedeki etkinliğinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne COVID-19 hastalığı nedeni ile Eylül 2020-Nisan 2021 tarihleri arasında iç hastalıkları COVID-19 servisine yatışı yapılan 151 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. İç hastalıkları COVID-19 servisinde yatarak tedavi gören, radyolojik veya RT-PCR testi ile COVID-19 tanısı almış, sistemde toraks BT'si olan hastalar çalışmaya dahil edildi. Sistemde toraks tomografisi olmayan, medikal kayıtlarında eksik veri bulunan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Hastalar Caricchio ve ark'larının bildirdiği tanı kriterine göre sitokin fırtınası gelişenler ve gelişmeyenler olarak 2 gruba ayrıldı. Hastaların demografik (yaş, cinsiyet), klinik (hastalığın semptomları, hastalığın ciddiyeti, mortalite, yatış süresi), laboratuvar (C-reaktif protein, tam kan sayımı, albümin, D-Dimer, ALT, AST, LDH, ferritin, troponin, anyon açığı, klor, potasyum, BUN, kreatinin, BUN/kreatinin, AKŞ, HbA1c, fibrinojen, bilirubin) ve radyolojik (buzlu cam varlığı, tutulan lob sayısı, tutulan akciğer parankim alanı, periferik veya santral tutulum) özellikleri kaydedildi. Sistemdeki toraks BT görüntülemeleri incelenerek PII skoru hesaplandı. Bulgular: Tüm hastalar 18 yaş üstü olup 2 hasta sistemde toraks bt olmaması, 3 hasta COVID-19 RT-PCR negatif olması nedeniyle dışlandı. Çalışmaya dahil edilen 146 hastanın 64'ü (%43,8) kadın, 82'si (%56,2) erkek hastaydı. Hastaların yaş ortalaması 66,2±13,8 idi (minimum 30-maksimum 90). Hastaların 122'sinde (%83,6) en az 1 komorbidite mevcuttu. En sık gözlenenler anemi (%61,6), HT (%61), DM (tip 1 ve 2 dahil) (%43,8), KAH (%30,8), KKY (%25,3) ve KBH (19,2) idi. Hastaların hastanede ortalama yatış süresi 15,5±9,7 gündü (minimum 3, maksimum 52 gün). Toplam 21 hasta eksitus oldu (%14,4). Sitokin salınım sendromu gelişen 42(%28,8), gelişmeyen 104 (%71,2) hasta vardı. Toplamda 42 hastada sitokin salınım sendromu gelişti.
Özet (Çeviri)
Purpose: COVID-19, which is declared as a pandemic by the WHO, is a respiratory disease that affects the whole World and whose clinical spectrum ranges from asymptomatic infection to critical illness. In this study, it was aimed to research the efficiency of PII score in predicting cytokine storm in hospitalized COVID-19 patients Materials and Methods: In this study, 151 patients who were applied to the internal medicine COVID-19 service in Izmir Katip Çelebi University Atatürk Training and Research Hospital between September 2020 and April 2021 due to COVID-19 disease were included. Patients who were hospitalized in the internal medicine COVID-19 service, diagnosed with COVID-19 by radiological or RT-PCR test, and had thoracic CT in the system were included in the study. Patients who did not have thorax tomography in the system and who had missing data in their medical records were excluded from the study. The patients were divided into two groups as those who developed cytokine storm and those who did not, according to the diagnostic criteria reported by Caricchio et al. Demographic (age, gender), clinical (symptoms of the disease, severity of the disease, mortality, length of stay), laboratory (C-reactive protein, complete blood count, albumin, D-Dimer, ALT, AST, LDH, ferritin, troponin, anion) deficit, chlorine, potassium, BUN, creatinine, BUN/creatinine, FPS, HbA1c, fibrinogen, bilirubin) and radiological (presence of ground glass, number of lobes involved, lung parenchyma area involved, peripheral or central involvement) features were recorded. The PII score was calculated by examining the thorax CT scans in the system. Results: All patients were over the age of 18. Two of them were excluded because of not having thorax CT in the system and three of them were also excluded because those patients were negative for COVID-19 RT-PCR. Among 146 patients included in the study, 64 (%43.8) were female and 82 (%56.2) were male. The mean age of the patients was 66.2±13.8 (minimum 30-maximum 90). 122 of the patients (%83.6) had at least one comorbidity. The most frequently observed ones were anemia (%61.6), HT (%61), DM (including types 1 and 2) (%43.8), KAH (%30.8), KKY (%25.3), and KBH (%19.2). The mean hospital stay of the patients was 15.5±9.7 days (minimum 3, maximum 52 days). A total of 21 patients died (%14.4). There were 42 (%28.8) patients who developed cytokine release syndrome and 104 (%71.2) patients who did not. A total of 42 patients developed cytokine release syndrome. In patients with cytokine release syndrome, length of stay, D-Dimer, CK-MB, BUN/Creatinine, chlorine, potassium, LDH, CRP, AST, ALT, leukocytes, neutrophils, ferritin, procalcitonin, AKS and total bilirubin values were not developed in patients without cytokine release syndrome.