KOAH alevlenme ile acil servis'e başvuran hastalarda, spirometrik ölçümler, ciddiyet skorları ve laboratuvar parametrelerinin prognozu öngörmedeki değeri
- Tez No: 702751
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDEM ÇEVİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
AMAÇ: Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH), tüm dünyada yaygın olarak görülen, genellikle zararlı gaz ve partiküllere maruz kalma nedeniyle oluşan, hava yolu ve/veya alveolar anormalliklere bağlı gelişen kalıcı solunum semptomları ve hava akımı kısıtlaması ile karakterize, önlenebilen, tedavi edilebilen ve sistemik etkileri olan bir hastalıktır. KOAH'ın akut alevlenmesi (AECOPD), stabil hastalığa göre daha şiddetli hava yolu ve sistemik inflamasyon ile ilişkilidir. Bu hastalarda azalmış akciğer fonksiyonları sebebiyle daha kötü klinik semptomlar gözlenirken, hastaneye ve yoğun bakım ünitesine yatış oranları artmıştır ve daha yoğun tedaviler gereklidir. Hastaların KOAH alevlenmesi ile en sık başvuru yaptıkları birimlerden biri Acil Servisler'dir. Bu çalışmanın amacı; Acil Servis'e KOAH alevlenmesi ile başvuran hastalarda, spirometrik ölçüm değerleri, ciddiyet skorları [CAT (COPD Assessment Test, KOAH değerlendirme testi), VAS (Vizüel Analog Skala)] ve laboratuvar parametrelerini birlikte kullanarak, hastaların noninvaziv mekanik ventilasyon (NIMV), yatış, yoğun bakım ihtiyacı ve 1 aylık mortalitesini erken dönemde öngörmektir. GEREÇ VE YÖNTEM: Tek merkezli, prospektif olarak tasarlanan bu çalışma 15.01.2021-15.07.2021 tarihleri arasında yıllık ortalama 120000 hasta kapasitesine sahip olan Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Sultan 2. Abdülhamid Han Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği'nde yürütüldü. Çalışmaya dahil edilme kriterleri; nefes darlığı şikayeti ile Acil Servis'e başvurmak, 18 yaş ve üzeri olmak, daha önce KOAH tanısı almış olmak ve çalışmaya katılmayı kabul etmek, dahil edilmeme kriterleri; Acil Servis'e başvuru anında ileri havayolu ihtiyacı olmak, semptomlar itibariyle Covid-19 tanılı veya şüpheli olmak, çalışmaya katılmayı kabul etmemek, KOAH alevlenme dışı bir son tanı (kalp yetmezliği, pulmoner emboli vb) almış olmak olarak belirlenmiştir. Tetkik ve tedavileri planlanan hastalara, tedaviden önce Contec SP10 spirometre cihazı ile spirometrik ölçümler yapılmıştır. CAT ve VAS araştırmacı tarafından hesaplanmış ve hastadan rutin işleyiş esnasında alınmış olan laboratuvar testleri kullanılarak Nötrofil Lenfosit Oranı (NLO), SII indeksi [Systemic Immune-Inflammation Index (Nötrofil X Platelet / Lenfosit)] ve Eozinofil Bazofil Oranı (EBO) hesaplanmıştır. Ayrıca hasta dosyası ve Hastane Bilgi Sistemi kullanılarak hastanın yaşı, cinsiyeti, boyu, kilosu, sigara kullanım durumu, komorbidite varlığı, kullandığı ilaçlar, başvuru vital bulguları, Glasgow Koma Skalası (GKS) değeri, varsa radyolojik görüntüleme bulguları kaydedilmiştir. Hastaların tedavi ve takip süreci 3. saatinde spirometrik ölçümleri, vital bulguları ve VAS skoru tekrarlanarak tedaviye yanıtları değerlendirilmiştir. Hastaların noninvaziv mekanik ventilasyon ihtiyaçları ile hastaneye veya yoğun bakıma yatış ihtiyacı değerlendirilmiştir. 1 aylık mortalite Hastane Bilgi Sistemi ve Ölüm Bildirim Sistemi (ÖBS) üzerinden tespit edilmiştir. BULGULAR: Çalışmaya KOAH alevlenmeli 211 hasta dahil edilmiştir. Spirometrik ölçümlerden FEV1/FVC % haricindeki diğer tüm değerlerde tedavi sonrasında artış, FEV1/FVC % ile VAS skorunda düşüş saptanmıştır. NIMV ihtiyacı olan 91 hastada, tedavi öncesi FEV1/FVC %, FEF75 % ile tedavi sonrası 3. saat kontrol; FVC %, FEV1/FVC % , FEF75 % değerleri haricindeki diğer spirometrik değerler istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde daha düşüktü. CAT ve VAS skorları da bu hasta grubunda istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde daha yüksekti. Hastane yatışı gereken 78 hastada, spirometri değerlerinden; tedavi öncesi FEV1/FVC %, FEF50, FEF75 % değerleri haricindeki diğer spirometrik değerler istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde daha düşüktü. CAT ve VAS skorları ile NLO ve SII indeksi de bu hasta grubunda istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde daha yüksekti. Yoğun bakım ihtiyacı olan 17 hastada, spirometri değerlerinden; tedavi öncesi FEV1/FVC %, FEF50, FEF75, FEF75 % değerleri ile tedavi sonrası 3. saat kontrol FEF50 haricindeki diğer spirometrik değerler istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde daha düşüktü. CAT ve tedavi sonrası 3. saat kontrol VAS skoru ile NLO ve SII indeksi de bu hasta grubunda istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde daha yüksekti. 1 ay içinde mortalite gelişen 7 hastada, NLO ve SII indeksi istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde daha yüksek, EBO daha düşüktü. SONUÇ: Acil Servis'e KOAH alevlenme ile başvuran hastalarda; NIMV ihtiyacını belirlemede spirometrik ölçümler ve CAT ile VAS skorunun, hastaneye yatış veya yoğun bakım ihtiyacını belirlemede spirometrik ölçümler, CAT ile VAS skoru ve NLO ile SII indeksi parametrelerinin, 1 aylık mortaliteyi öngörmede NLO, SII indeksi ve EBO parametrelerinin kullanılabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
AIM: Chronic Obstructive Pulmonary Disease (COPD) is prevalent worldwide, a preventable, treatable and systemic disease which characterized by persistent respiratory symptoms and airflow limitation due to airway or alveolar abnormalities and usually caused by exposure to harmful gases and particles. Acute exacerbation of COPD (AECOPD) is associated with more severe airway and systemic inflammation than stable disease. While worsening clinical symptoms are observed in these patients due to the decrease in lung functions, hospitalization and intensive care unit admission rates increase and more intensive treatments are needed. One of the units most frequently applied by patients with AECOPD is the Emergency Department. The aim of this study is to predict the need for noninvasive mechanical ventilation (NIMV), hospitalization, intensive care and 1-month mortality in the early period in patients admitted to the Emergency Department with AECOPD, by using spirometric measurement values, severity scores [CAT (COPD Assessment Test), VAS (Visual Analogue Scale)] and laboratory parameters. MATERIALS (PATIENTS) AND METHODS: This single-center and prospective study was conducted between 15.01.2021 and 15.07.2021 at the Health Sciences University Sultan 2. Abdulhamid Han Training and Research Hospital Emergency Medicine Clinic, which has an average annual capacity of 120,000 patients. Inclusion criteria for the study were defined as presenting to the emergency department with the complaint of shortness of breath, being 18 years of age or older, having been diagnosed with COPD before, and agreeing to participate in the study. Exclusion criterias were need for advanced airway at the time of admission to the emergency department, diagnosis for symptoms or suspected Covid-19, refusal to participate in the study and definitive end diagnosis (heart failure, pulmonary embolism etc.) except for COPD exacerbation. Spirometric measurements were made with the Contec SP10 spirometer device before the treatment of the patients whose examinations and treatments were planned. CAT and VAS were calculated by researcher. Neutrophil Lymphocyte Ratio (NLR), SII index [Systemic Immune-Inflammation Index (Neutrophil X Platelet / Lymphocyte)] and Eosinophil Basophil Ratio (EBR) were calculated using laboratory tests taken from the patient during routine procedure. In addition, the patient's age, gender, height, weight, smoking status, presence of comorbidity, medications used, admission vital signs, Glasgow Coma Scale value and radiological imaging findings were recorded using the patient file and Hospital Information System. At the 3rd hour of the treatment and follow-up period, the spirometric measurements, vital signs and VAS score of the patients were repeated and their response to the treatment was evaluated. The noninvasive mechanical ventilation needs of the patients and the need for hospitalization or intensive care unit admission were evaluated. 1-month mortality was determined through the Hospital Information System and Death Notification System. RESULTS: 211 patients with COPD exacerbation were included in the study. After the treatment there were detected increasing of all spirometric values except FEV1/FVC % , also decreasing of FEV1/FVC % and VAS scores. In 91 patients who needed NIMV, all spirometric values were significantly lower except for the pre-treatment FEV1/FVC %, FEF75 % and 3rd hour control after treatment FVC %, FEV1/FVC %, FEF75. CAT and VAS scores were also statistically significantly higher in this patient group. In 78 patients who required hospitalization, all spirometry values were significantly lower except for the pre-treatment FEV1/FVC%, FEF50, FEF75%. CAT and VAS scores and NLR and SII index were also statistically significantly higher in this patient group. In 17 patients who needed intensive care, all spirometric values were significantly lower except for the pre-treatment FEV1/FVC %, FEF50, FEF75, FEF75% and 3rd hour control after treatment FEF50. CAT and 3rd hour control after treatment VAS score, NLR and SII index were also statistically significantly higher in this patient group. NLR and SII index were statistically significantly higher and EBR was lower in 7 patients who developed mortality within 1 month. CONCLUSION: In has been concluded that spirometric measurements, CAT and VAS score in determining the need for NIMV, spirometric measurements, CAT and VAS score, NLR and SII index parameters in determining the need for hospitalization or intensive care unit, NLR, SII index and EBR parametres in predicting 1-month mortality can be used in patients who admitted to the Emergency Department with COPD exacerbation.