Saclarda değişken faktörlerin doğal frekansa etkisinin karşılaştırmalı olarak sonlu elemanlar metoduyla incelenmesi
Investigation of the effect of variable factors on natural frequency in sheet metals by finite element method
- Tez No: 708297
- Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Günümüzde sanayide yaygın olarak kullanılan malzemeler çelikler ve alüminyumlardır. Bu çalışmada öncelikle Erdemir 6112 DKP çelik sac malzeme ve Referans Metal 1050 H14 alüminyum sac malzeme kullanılarak, abkant üretim prosesi görmüş saclarda oluşan değişken parametrelerin doğal frekans üzerindeki etkisi sonlu elemanlar metodu kullanılarak karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Büküm işlemi görmüş sac için değişken parametreler; malzeme, sac kalınlığı, büküm uzunluğu, büküm genişliği, büküm açısı ve büküm yarıçapı olup değişen parametrelere sahip modeller 3 boyutlu olarak SOLIDWORKS paket programında modellenmiştir. Bu modeller sonlu elemanlar yöntemiyle hesaplanabilmesi için ANSYS paket programı kullanılarak değişken parametreler için doğal frekans üzerinde nasıl etki ettiği tespit edilmiş ve grafikler yardımıyla karşılaştırmalı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, the materials commonly used in industry are steels and aluminium. In this study, first of all, the effect of variable parameters on natural frequency in sheets that have undergone the press brake production process using Erdemir 6112 DKP steel sheet material and Referans Metal 1050 H14 aluminium sheet material was examined comparatively by using the finite element method. Variable parameters for the bended sheet; changes in material, sheet thickness, bend length, bend width, bend angle and bend radius are modeled in 3D in the SOLIDWORKS package program. In order to calculate these models with the finite element method, the effect of the variable parameters on the natural frequency was determined by using the ANSYS package program and comparatively examined with the help of graphics.