Quality investigation and performance improvement of boron back surface field forthinner silicon solar cells
İnce altlıklı silisyum güneş hücreleri için bor arka yüzey alanının kalitesinin araştırılması ve performansının geliştirilmesi
  1. Tez No: 708327
  2. Yazar: ABDULLAH ÜZÜM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KOICHI KAMISAKO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Tokyo University of Agriculture and Technology
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın amacı, silisyum güneş hücreleri uygulamaları için bor difüzyonunun araştırılması ve bor difüzyon süreci ile çok kristalli silisyum alttaşlar başta olmak üzere, silisyum güneş hücrelerinin kalite ve elektriksel özelliklerinin geliştirilmesidir. Boron difüzyon prosesi araştırılmış ve çok kristalli silisyum altlıkların kalitesinin boron difüzyonu ile artırılabildiği gösterilmiştir. Bu sayede yüksek taşıyıcı yaşam sürelerine ulaşılmış olması boron difüzyonunun özellikle p-tipi çok kristalli silisyum güneş hücrelerinde arka yüzey alanı oluşturmada kullanılma potansiyeli gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this work is to investigate boron diffusion for the application of silicon solar cells and to improve substrate quality and electrical properties of solar cells, especially the multicrystalline silicon wafers by boron diffusion. Boron diffusion process was investigated and it also be shown that the quality of p-type multicrystalline wafers can be improved by boron diffusion and very high carrier lifetimes can be realized which indicate the great potential of boron to use as a back surface field for p-type multicrystalline silicon wafers.