Kuraklık stresinin bazı serin iklim çim alan buğdaygillerinin çimlenme ve sürgün gelişimi üzerine etkileri
Effect of drought stress on the germination and shoot development in some cool climate turfgrass
- Tez No: 708326
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ DOĞRU, DOÇ. DR. MUSTAFA YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Ziraat, Biology, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışma, serin iklim çim alan buğdaygillerinden Lolium, Poa, Agrostis ve Festuca cinslerine ait 10 çeşidin çimlenme döneminde kuraklık stresine dayanıklılığının belirlenmesi amacıyla Eylül 2020 tarihinde Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Pamukova Meslek Yüksekokulu laboratuvarlarında yürütülmüştür. Kuraklık stresini oluşturmak için farklı PEG-6000 (Polietilen glikol) konsantrasyonları (0, -2, -4, -6,-8, -10 bar) kullanılmıştır. Çalışma,“Tesadüf Parselleri Deneme Deseni”ne 2 faktörlü ve 3 tekerrürlü olarak kurulmuştur. Araştırmada bitkilerin çimlenme ve sürgün gelişimi gözlenerek; çimlenme oranı, sapçık uzunluğu, kökçük uzunluğu, vigor indeksi, sapçık/kökçük oranı, sapçık yaş ağırlığı, kökçük yaş ağırlığı, sapçık kuru ağırlığı, kökçük kuru ağırlığı ve kuraklığa tolerans indeksi özellikleri incelenmiştir. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, PEG konsantrasyonları arttıkça çimlenme oranlarının düştüğü -8 bar seviyesinde bazı türlerde çimlenme olmadığı -10 bar seviyesinde ise tüm çeşitlerin çimlenemediği görülmüştür. İncelenen çeşitler arasında Festuca türlerinin kuraklığa dayanıklılık yönünden diğer türlere göre daha dayanıklı olduğu ve kısmen -8 bar şiddetine diğer türlerin aksine dayanabildiği belirlenmiştir. Festuca türleri arasında da incelenen özellikler açısından, Festuca arundinacea ve Festuca arundinacea Rizomlu çeşitlerinin diğer çeşitlere göre kuraklığa daha toleranslı olduğu tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to determine the resistance of 10 varieties belonging to the species Lolium, Poa, Agrostis and Festuca, which have a cool climate turfgrass to drought stress during germination, in the laboratories of Sakarya University of Applied Sciences Pamukova Vocational School in September 2020. PEG-6000 (Polyethylene glycol) concentrations (0, 2, 4, 6, 8, 10 bar) were used to create different levels of drought stress. The study was established in a“Randomized Plot Design”with 2 factors and 3 replications. In this study, by observing the germination and seedling development of the plants in the laboratory research; the characteristics of germination rate, stem length, root length, vigor index, stem/root ratio, stem wet weight, root wet weight, stem dry weight, root dry weight and drought tolerance index were investigated. According to the findings obtained in the study, it was observed that as the PEG concentrations increased, germination rates decreased at the 8 bar level and all varieties could't germinate at the -10 bar level. Among the varieties we examined, it was determined that Festuca species are more resistant to drought than other species and can withstand -8 bar severity partially unlike other species. Festuca arundinacea and Festuca arundinacea Rhizome varieties were found to be more drought tolerant than other varieties in terms of the characteristics examined among Festuca species.