NMDA (N-Methyl-D-Aspartate) ile oluşturulan retinal iskemide nimodipin ve dantrolenin koruyucu etkisi
- Tez No: 70834
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
İskemiye maruz kalan nöronlarda, eksitotoksik nöro-mediatörler salgılanmakta ve bunlar kalsiyum kanallarını aktif hale getirerek hücre içi Ca++ artışına ve serbest radikal oluşumuna bağlı olarak nörotoksisiteye sebep olmaktadır. Bu çalışmada 40 kobayın 40 gözü (Sağ gözler) kullanıldı. Kobaylar dört gruba ayrıldı. Ketamin anestezisi yapılarak 1. gruba (Plasebo 10 göz) 0,2 cc/1 nmol distile su. 2. gruba 0,2 cc /1nmol dantrolen, 3 gruba 0.1 cc/1 nmol nimodipin+0.1 cc/1 nmol dantrolen, 4 gruba 0,2 cc/1 nmol nimodipin intravitreal olarak verildi. Enjeksiyonlardan sonra 45 dakika olacak şekilde aynı gözlere 0,1 cc /10 nmol NMDA intravitreal verildi. Tüm kobaylar 48 saat sonra ketamin anestezisi altında dekapitize edilerek gözler enüklee edildi. Her gruptaki 10 gözün 5 tanesi histopatoljik olarak incelenerek ganglion hücreleri sayıldı. Diğer 5' er göz retinasında ise lipid peroksidasyon ürünü MDA (malondialdehit) çalışıldı. Her 3 gruptaki gözler plaseboya göre iskemiden anlamlı olarak korundu. (PO.05) İskemide nimodipin ve dantrolen özellikle profilaktik verildiklerinde retinayı koruyucu ajanlardır. Retinal iskemi riski olan hastalarda bu ajanların profilaktif kullanımının değerli olabileceği ayrıca akut ve iskemi sonrası dönemlerde klinik ve deneysel çalışmaların yapılması gerektiği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Intact neuronal cells secrete some exitotoxic neuromediators such as glutamate and NMDA which results in a rapid cellular efflux of calcium and finally cell - death during ischemia. In this study, forty eyes of forty guinea pigs (only right eyes) were used. Animals were divided into four groups each consist of ten. Following ketamin anesthesia, in the first group as a control group, 0,2 cc/ 1nmol distilled water, in the second group, 0,2 cc/1nmol dantrolen, in the third group 0,1 cc/1nmol nimodipin and 0.1 cc/1 nmol dantrolen, in the fourth group only 0,2 cc/1 nmol nimodipin were given to the right eyes of animals via intravitreally. 45 minutes later 0,1 cc/10 nmol NMDA was administered via the same way to right eyes of all animals. 48 hours later following the second injections all animals were sacrificed and decapitized and eyes of all animals were enucleated. In each group, while half of eyes were prepared for histopathological examination, the rest of eyes were prepared for determination of malondialdehit as a lipid peroxidation product.