Finansal tabana yayılmanın ölçülmesi
Measuring financial inclusion
  1. Tez No: 708346
  2. Yazar: NEZİHA PINAR KURTULAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKMEN GÖKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
Finansal tabana yayılmadaki ilerlemelerin ekonomik büyümeye olumlu katkısının uluslararası kuruluşlarca daha fazla seslendirilmesi ile birlikte finansal tabana yayılma bugün birçok ülkenin öncelikli politika alanlarından biri haline gelmiştir. Kapsamlı bir finansal tabana yayılma ölçümü, ülkelerin doğru politika ve projeleri geliştirmesi ve uygulaması açısından önem arz etmektedir. Bu tez ile temel olarak G20 2016 finansal tabana yayılma göstergeleri kapsamında arasında Türkiye'nin de bulunduğu 2014 yılı için 122 ve 2017 yılı için 107 ülke ile temel bileşenler analizi kullanılarak karşılaştırılabilir finansal tabana yayılma endeksi oluşturulmuştur. Oluşturulan endeksler genel itibarla ve Türkiye özelinde karşılaştırılmıştır ve değerlendirilmiştir. Bu tezde oluşturulan finansal tabana yayılma endeksini diğer endekslerden ayıran temel özellik finansal kalite ve diğer bileşenlere ilişkin daha fazla göstergenin analize dâhil edilmesi ile daha kapsamlı oluşudur. Gerçekleştirilen finansal tabana yayılma endeks çalışması ile ülkeler finansal tabana yayılma endeks değerlerine göre en yüksek değerden en düşük değere göre sıralanmış ve ülkelerin finansal tabana yayılma endeks seviyeleri göstergeler ışığında incelenmiştir. Bu çalışmada, genel olarak endeks seviyesi ile gelir düzeyi arasında pozitif bir ilişki bulunmasıyla birlikte, oluşturulan endeks ülkelere finansal tabana yayılmanın artırılması için doğru politikaların geliştirilmesi ve uygulanmasını teminen, sadece gelir düzeyini değil aynı zamanda diğer bileşenleri de dikkate alan, önemli bir politika aracı olarak hizmet edebilecektir. 2020, 150 sayfa
Özet (Çeviri)
Today, financial inclusion has become one of the priority policy areas for many countries as its positive contribution of the financial inclusion to economic growth has been highlighted by international institutions. A comprehensive measurement of financial inclusion is crucial to develop and implement proper policies. This thesis, based on the G20 2016 financial inclusion indicators, constitutes a comparable financial inclusion index for 122 and 107 countries for the years 2014 and 2017 respectively including Turkey by principal component analysis. Generated indices are compared and evaluated in the both general for all countries and spesific for Turkey. The main feature that distinguishes the financial inclusion index constructed in this thesis from other indices is that it is more comprehensive as it includes more financial inclusion indicators, particularly for financial quality dimension. In the financial inclusion index study, the countries are ranked according to the financial inclusion index values from the highest to the lowest value and the countries' financial inclusion index values are examined individually in the light of the indicators. Although this study has revealed a positive relationship between financial inclusion index and income level for the countries analyzed, the financial inclusion index constructed in this study may serve as an important policy tool to develop and implement the right policies to increase financial inclusion level considering not only income level but also other dimensions. 2020, 150 pages