Ultrases ve kaplama ön işlemlerinin infrared kurutulmuş ayva numunelerinde kuruma verimi ve kalite parametreleri üzerine etkisi
The effect of ultrasound and coating pretreatments on drying efficiency and quality parameters in infrared dried quince samples
  1. Tez No: 708345
  2. Yazar: TANSU YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OYA SİPAHİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışmanın amacı ayva işlemede infrared kurutma sisteminde ön işlem olarak ultrases ile düşük metoksil pektin ve sodyum aljinat kaplama uygulamalarının kurutulmuş ayvaların fiziko-kimyasal kalitesi üzerine etkisinin belirlenmesidir. Ayva örnekleri ön işlem uygulaması yapılmadan etüvde ve infrared kurutma sisteminde kurutulan örneklerle karşılaştırılacaktır. Kurutma öncesi ayva örnekleri (2 cm x 2 cm x 0.5 cm) 70 ºC'de etüvde 24 saat ve 105 ºC'de infrared kurutma cihazında kurutulmuştur. Ön işlem uygulanmayan taze ayvalar kontrol olarak düşünülmüştür. Beş farklı yöntem ile kurutulan ayvaların fizikokimyasal özellikleri (nem, kül, titrasyon asitliği, yağ ve protein) tespit edilmiş; pH, çekme oranı, rehidrasyon kapasitesi, renk özellikleri, toplam fenolik, toplam flavonoid içerikleri, antioksidan kapasiteleri (TEAC ve DPPH) ve tekstürel özellikleri karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, it was aimed to determine the effect of ultrasound and low methoxy pectin and sodium alginate coating applications on the physico-chemical quality of dried quince in infrared drying system in quince processing. Quince samples will be compared with samples dried in an oven and infrared drying system without pretreatment. Before drying, quince samples (2 cm x 2 cm x 0.5 cm) were dried in an oven at 70 ºC for 24 hours and at 105 ºC in an infrared drying device. Fresh quinces without pre-treatment were considered as control. The physicochemical properties (moisture, ash, titration acidity, oil and protein) of quinces dried by five different methods were determined; pH, shrinkage ratio, rehydration capacity, color properties, total phenolic, total flavonoid contents, antioxidant capacities (TEAC and DPPH) and textural properties were compared.