Finansal tabana yayılmanın finansal istikrar üzerindeki etkisi: Yeni sanayileşen ülkeler üzerine bir araştırma
The effect of financial inclusion on financial stability: A research on new industrializing countries
  1. Tez No: 830141
  2. Yazar: KÜBRA SEVİMLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU ARSLANTÜRK ÇÖLLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Finansal tabana yayılma finansal istikrarı, finansal okuryazarlığı, finansal tüketicilerin korunmasını ve finansal hizmetlere ihtiyaç duyan birey ya da şirketlerin ihtiyaç duydukları finansal ürünlere kolaylıkla erişebilmeleri ve bunları etkin bir şekilde kullanabilmelerinin tamamını içermektedir. Finansal tabana yayılmanın amacı hem arz hem de talep tarafındaki tüm engelleri kaldırmaktır. Finansal istikrar ise finansal sistemin dengesini bozabilecek beklenmeyen durumlara karşı ekonominin dayanıklılığı olarak ifade edilmektedir. Finansal istikrarın amacı, finansal sistemin bütünlüğünü korumak ve finansal sistemin güvenini artırarak, ekonomiyi istikrarsızlaştırabilecek risklerin oluşmasına engel olmaktır. Özellikle küresel finansal kriz sonrasında ülkelerin sürdürülebilir kalkınma stratejisi kapsamında, sistemik finansal riski azaltmaları ve finansal istikrar sağlamaları gerektiğinin vurgulanmasıyla, finansal tabana yayılma ve finansal istikrar ilişkisi dünya genelindeki araştırmacıların ve politika yapıcıların ilgisini çeken bir konu olmuştur.
Özet (Çeviri)
Financial inclusion includes financial stability, financial literacy, protection of financial consumers, and individuals or companies needing financial services to easily access and effectively use the financial products they need. The purpose of financial inclusion is to remove all barriers on both the supply and demand side. Financial stability, on the other hand, is expressed as the resilience of the economy against unexpected situations that may destabilize the financial system. The aim of financial stability is to protect the integrity of the financial system and to increase the confidence of the financial system and to prevent the occurrence of risks that may destabilize the economy. The relationship between financial inclusion and financial stability has been a topic of interest to researchers and policy makers around the world, especially after the global financial crisis, with the emphasis on the need for countries to reduce systemic financial risk and ensure financial stability within the scope of sustainable development strategy.