Kadınların travmatik doğum algısının doğum hafızası ve hatırlama ile ilişkisi
The relationship of traumatic birth perception of women with birth memories and recall
  1. Tez No: 708361
  2. Yazar: NİSA NUR KOBYA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERAL KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Araştırma, kadınların travmatik doğum algısının doğum hafızası ve hatırlama ile ilişkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırma, 16.08.2021-01.10.2021 tarihleri arasında Erzurum Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi Kadın Doğum Kliniği ve Polikliniğine başvuran, araştırmaya alınma kriterlerine uyan 260 kadın ile yapılmıştır. Verilerinin toplanmasında; Kişisel Bilgi Formu,“Travmatik Doğum Algısı Ölçeği”ve“Doğum Hafızası ve Hatırlama Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmanın verileri SPSS 20.0 istatistik paket programı ile analiz edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde, ortalama, min-max ve pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmamızda kadınların yaş ortalamasının 30.13±5.85 olduğu, %50.4'ünün üniversite mezunu olduğu, %92.2'sinin 19 yaşından sonra evlendiği %59.3'ünün gelirinin giderine denk olduğu, %43.4'ünün ilk doğumu olduğu, %45'inin yaşayan çocuk sayısını 1 olduğu, %76.0'ının düşük öyküsünün olmadığı, %72.9'unun planlı gebelik yaşadığı, %62.8'inin normal doğum yaptığı belirlenmiştir. Araştırmada kadınların travmatik doğum algısı ölçek puan ortalamasının 62.97±33.21 ve travmatik doğum algı sıklığının %34.1 olduğu belirlenmiştir. Kadınların Duygusal hafıza alt boyut puan ortalamasının 9.91±5.78, Ambivalan duygusal hafıza alt boyut 9.72±6.01, Hafızanın merkezliliği alt boyut 17.27±6.28, Tutarlılık alt boyut 22.67±7.56, Duygusal hafıza alt boyut 14.89±6.91, İstemsiz hatırlama alt boyut 14.89±6.91 ve Doğum Hafızası ve Hatırlama Ölçeği toplam puan ortalamasının 81.09±22.69 olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The research was carried out to evaluate the relationship between women's traumatic birth perception and birth memory and recall. Material and Method: The research was carried out with 260 woman who applied to Erzurum Atatürk University Research Hospital Gynecology Clinic and policlinic between 16.08.2021 and 01.10.2021. Personal information protocol,“Traumatic Childbirth Perception Scale”and“Birth Memories and Recall Questionnaire”were used to collect data. The data of the research were analyzed with the Statistical Package for Social Sciences 20.0 software. Number, percentage, mean, min-max and pearson correlation analysis were used to evaluate the data. Results: In the current research, it was found that the mean age of the women was 30.13±5.85, 50.4% were university graduates, 92.2% were married after the age of 19, 59.3% had a balance of income and expenditures, 43.4% had the first birth, 45% had a living child, 76.0% had no history of miscarriage, 72.9% had a planned pregnancy, and 62.8% had a normal delivery. In the research, it was determined that the women's traumatic birth perception scale mean score was 62.97±33 and the traumatic birth perception frequency was 34.1%. It was determined that the Emotional Memory sub-dimension score average of the women was 9.91±5.78, Ambivalent Emotional Memory sub-dimension was 9.72±6.01, Centrality of Memory sub-dimension was 17.27±6.28, Coherence sub-dimension was 22.67±7.56, Reliving sub-dimension was 14.89±6.91, and Involuntary recall sub-dimension was 14.89±6.91. It was also determined that the mean total score of Birth Memories and Recall Questionnaire was 81.09±22.69.