Hastane çalışanlarında günlük ortalama adım sayısının denge, esneklik ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of the daily stride count on balance, flexibility and quality of life of the healthcare workers
  1. Tez No: 708384
  2. Yazar: ÖZLEM KOCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EJDER BERK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Sağlıklı hastane çalışanlarında fiziksel aktivite düzeyini belirlemek için günlük ortalama adım sayısının pedometre yöntemiyle ölçümü yapılarak, günlük ortalama adım sayısına göre oluşturulan gruplar arasında statik-dinamik denge, esneklik ve günlük hayat kalitesi arasındaki farkın araştırılması hedeflenmiştir. Materyal – Metod: Çalışmaya, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde sağlık çalışanı olarak görev yapan 18-60 yaş, herhangi bir sağlık sorunu olmayan 138 gönüllü olgu dahil edilmiştir. Katılımcılara, günlük ortalama adım sayısı belirlenmesi için pedometre verilmiş, statik denge için Flamingo denge testi, dinamik denge için Y denge testi, esneklik için Fonksiyonel uzanma testi, yaşam kalitesi için SF-36 anketi uygulandı.
Özet (Çeviri)
Objective: In order to determine the level of the physical activity via using pedometer in the healthy hospital workers, it was aimed to investigate the difference between the static-dynamic balance, the flexibility and the daily quality of life amoung of the groups formed according to the daily average stride counts with the pedometer method Materials-Methods: The study included 138 volunteers between the ages of 18-60, who worked as healthcare workers without any health problems at the Health Practice and Research Hospital of the University of Kahramanmaraş Sütçü İmam. Participants were given a pedometer to determine daily stride count; Flamingo balance test for static balance, Y balance test for dynamic balance, Functional reach test for flexibility and SF-36 questionnaire for quality of life were administered to the participants.