Gayrimenkul finansmanında faizsiz yöntemlerin değerlendirilmesi -katılım bankacılığı, TOKİ finansmanı, elbirliği sistemi karşılaştırması
Evaluation of interest-free methods in real estate finance -comparison of participation banking, TOKİ finance, collaboration system
- Tez No: 708383
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL FATİH CEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Barınma insanoğlunun varlığından beri, hayati öneme sahiptir. Gayrimenkuller insanların bu barınma ihtiyaçlarını gidermeleri için zorunlu elde edilmesi gereken taşınmazlardır. Toplumda gayrimenkul kavramını duyduğumuzda akla ilk gelen taşınmaz türü konutlardır. Gayrimenkul kavramı üzerine düşünüldüğünde, insan hayatı için önemli olan değerin, talebi yüksek olmaktadır. Talebi yüksek olan gayrimenkulün, elde edilme maliyeti de yükselmektedir. Büyük çoğunluğu Müslüman olan ülkemizde gayrimenkul satın alımında İslami kurallara uygun finansman seçenekleri önem arz etmektedir. Bu finansman seçeneğini sunan faizsiz finans kurumları mevcuttur. Bunlardan bazıları katılım bankası finansmanı, Toplu Konut İdaresi finansmanı, elbirliği sistemi finansmandır. Bu çalışmanın amacı, konut alımında seçilecek olan finansman yönteminin belirlenmesinde mali açıdan ekonomik aynı zamanda İslami kurallara uygun olacak seçeneğin belirlenmesine yönelik bir araştırma yapmaktır. Çalışma 4 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde çalışmaya giriş yapılırken ikinci bölümde dünyada ve Türkiye'de bankacılığın tarihsel gelişmelerinden bahsedilmektedir. Bunun yanı sıra, katılım bankacılığı detaylı olarak ele alınmaktadır. Üçüncü bölümde, diğer finansman yöntemleri başlığı altında Toplu Konut İdaresi'nin tarihsel gelişim süreci ele alınmakta ve faizsiz finansmanda önemli bir yere sahip olan Elbirliği sistemine değinilmektedir. Dördüncü bölümde üç farklı faizsiz konut finansman seçenekleri matematiksel veriler üzerinden güncel araştırmalar yapılarak hesaplanmaktadır. Sonuç olarak üçlü faizsiz finansman seçenekleri tablo üzerinden karşılaştırılmaktadır. Karşılaştırmada 300.000 TL'lik finansman talebinin 120 ay vade ile taksitlendirilmiş geri ödeme planı temel alınmaktadır. Karşılaştırma sonucuna göre noter huzurunda çekilen kura sistemi ile katılımcılara finansman kaynağı sağlayan elbirliği finansmanı 41. aya kadar maliyet açısından avantajlı olduğu 41. aydan sonra çıkan taksitler için Toplu Konut İdaresi'nin finansman sistemi avantajlı olduğu sonucuna ulaşılmaktadır. Katılım bankasının sunmuş olduğu finansman seçeneği mevcut durumda en maliyetli seçenek olarak hesaplanmaktadır. Ülkedeki ekonomik şartların istenilen seviyede olmaması sebebiyle kar oranının yüksek hesaplanmasına neden olmakta bunun sonucu olarak katılım bankası finansmanının çok daha maliyetli hesaplanmasıyla sonuçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Since the existence of human beings, sheltering has been important. Real estates are immovable properties that must be acquired in order for people to meet the need for shelter. When we think about the concept of real estate in society, the first thing that comes to mind is housing.When we think about the concept of real estate, there may be high demand because it is very important for the people.Real estate with high demand will also have a high cost of an acquisition. In our country which is commonly consists of Muslim people, financial options that comply with Islamic rules are important in real estate purchases. There are alternative financial instutitions that offer these financial options.Some of these are Participation Bank Financing, Housing Development Administration Financing, Collaboration System. The aim of this study is to conduct a research to determine the option that is both financially economic and suitable for Islamic values in real estate purchase. The thesis consists of four parts. In the second part, the historical developments of banking in both Turkey and the world are mentioned. In addition to this, participation banking is discussed in detail. In the three part, the historical developments of Mass Housing Administration are discussed under the title of other financing methods and the cooperation system which takes an important place in Interest free finance is also mentioned.In the third section, three different financing sources which are suitable for Islamic rules are calculated by making current researches on mathematical data. As a result, triple Islamic financing options are compared on the table. The comparison is based on the repayment plan of a financing request of 300,000 TL with a maturity of 120 months. According to the results of the comparison, it was concluded that the cooperative financing, which provides financing resources to the participants with the lottery system drawn in the presence of a notary public is effective up to 41st month while Mass Housing Administration is advantageous after the 41st month. The financing option offered by the participation bank has been calculated as the most costly option under current conditions. Due to the fact that the economic conditions in the country are not at the desired level, it causes the profit rate to be calculated high, and as a result, it causes the participation bank financing to be calculated much more costly.