Kullanılan kontraseptif yönteme göre kadınlarda seksüel yaşam
The effect of contraceptive method on the female sexual life
- Tez No: 708389
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLFEM BAŞOL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Planlaması, Halk Sağlığı, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Family Planning, Public Health, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Kullanılan farklı kontraseptif yöntemlerin, kadınların cinsel yaşam üzerindeki etkilerini belirlemek. Gereç ve yöntemler: Çalışmamıza hastanemizin Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü Jinekoloji Polikliniği'ne Mart 2020 – Eylül 2020 tarihleri arasında başvuran sağlıklı ve aktif üreme çağındaki gönüllü hastalar dahil edildi. Çalışmaya sağlıklı, aktif üreme çağında olan, beden kitle indeksi 30 kg/m2 ve altında olan, 18 yaş üzeri ve 50 yaş altındaki hastalar dahil edildi. Hastaların yaşı, boyu, ağırlığı, eğitim düzeyi, medeni durumu, doğum geçmişleri, sigara kullanımları ve kullandıkları kontraseptif yöntem bilgileri kaydedildi. Hastalardan Arizona Cinsel Yaşantılar Ölçeği (ACYÖ) doldurması istendi. Hastaların kaydedilen bilgileri ve ACYÖ cevapları istatiksel olarak analiz edildi. Bulgular: Hastaların ortalama yaşı 35,64 ± 8,43 (20-49 arası) yıl idi. Hastaların 16'sı (%3,3) herhangi bir kontraseptif yöntem kullanmazken 152'si (%31,7) rahim içi araç, 116'sı (%24,2) geri çekme, 112'si (%23,3) erkek kondomu, 68'i (%14,2) kombine oral kontraseptif, 8'i (%1,7) takvim, 4'ü (%0,8) ertesi gün hapı ve 4'ü (%0,8) depo progesteron kullanmaktaydı. Gruplara göre toplam ACYÖ puanları ve cinsel fonksiyon bozukluğu durumu açısından gruplar birbirleri ile karşılaştırıldığında gruplar arası anlamlı fark bulunmuş (sırasıyla p=0,004 ve p=0,006) ve bu farkın da RİA ve erkek kondomu arasında olduğu saptanmıştır (p=0,001). Sonuç: Kullanılan en sık kontraseptif yöntem RİA olarak saptanmıştır. RİA kullanılan hastalar en düşük cinsel fonksiyona sahipken erkek kondomu kullanan hastalar en yüksek cinsel fonksiyona sahip olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: To determine the effect of different contraceptive methods on the female sexual life. Materials and methods: Healthy and actively reproducing volunteers, who presented to our Gynecology and Obstetrics clinic between March 2020 and September 2020, were included into this study. Patients with body mass index under 30 kg/m2, between the years of 18 and 50 were included. The age, weight, height, education level, marriage status, birth history, smoking status and the contraceptive method was recorded. Arizona Sexual Experience Scale (ASEX) was filled out by patients. Their information and the ASEX scores were analysed statistically. Results: The average of mean age was 35.64 ± 8.43 (range between 20 and 49) years. Sixteen (3.3%) of patients did not use any kind of contraceptive method. One hundred fifty-two patients (31.7%) used intrauterine device (IUD), 116 (24.2%) used coitus interruptus, 112 (23.3%) used male condom, 68 (14.2%) used combined oral contraceptive pills, 8 (1.7%) used calender, 4 (0.8%) morning after pill and 4 (0.8%) used depot progesterone. The ASEX scores and the status of sexual dysfunction were analyzed according to the groups of contraceptive methods, and there was signicantly significant difference (p=0.004 and p=0.006, respectively). The difference was found to be caused by the difference between IUD and male condom (p=0.001). Conclusion: Most commonly used contraceptive method was IUD. While the patients using IUD had the lowest sexual function patients using male condom had the highest sexual function.