Okul çağı çocuklarında topikal % 0.01 atropin sülfat tedavisinin miyopi progresyonuna etkisi
The effect of topical 0.01% atropine sulfate treatment on myopia progression in school age children
- Tez No: 708392
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESRİN TUTAŞ GÜNAYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Okul çağı çocuklarında topikal % 0.01 Atropin Sülfat tedavisinin miyopi progresyonuna etkisini değerlendirmek Gereç ve Yöntem: Prospektif planlanan çalışmada sikloplejili ölçümlerinde -2.00 D ve üzerinde miyopisi olan ve yılda 1 D.'den fazla progresyonu olan olgular çalışmaya alındı. Hastalar benzer örneklem büyüklüğünde üç farklı yaş grubuna (6-9 yaş, 10-12 yaş, 13-16 yaş) ayrıldı. Tüm olguların Atropin tedavisi öncesi (AÖ) ve sonrası (AS) 1., 3., 6. ve 12. aydaki uzakta ve yakında En İyi Düzeltilmiş Görme Keskinlikleri (EİDGK), sikloplejik Sferik Eşdeğeri (SE) , Aksiyel Uzunluk (AU), maksimum Keratometri (Kmax ) değerleri ile Fotopik (F) , mezopik (M) ve skotopik (S ) pupil çapları (PÇ) değerlendirildi. Bulgular: 50 progresif miyopi hastasının toplam 100 gözü değerlendirildi. Olguların yaş ortalaması 11.12 ± 2.63 (6-16 yaş) idi. Tüm olguların AÖ ve AS EİDGK tam idi. Atropin tedavisi öncesi ortalama SE -3.82±1.16 D , AU 24.57±1.04 mm , Kmax 44.1±1.78 D , FPÇ 4.17±0.64 mm , MPÇ 4.81±0.63 mm, SPÇ 5.47±0.66 mm idi. Bir yıllık Atropin tedavisi sonrası ortalama SE -0.19±0.4 D artarak -4.01±1.19 D ölçüldü, AU 24.83±1.08 mm , Kmax 44.05±1.82 D , FPÇ 5.12±0.71 mm, MPÇ 5.56±0.65 mm, SPÇ 6.24±0.62 mm idi. Olguların SE değerlerinin analizi yapıldığında, 6-9 yaş arası SE değerlerinde gözlenen değişimin istatistiksel olarak anlamlı olduğu saptanmıştır (p0.05). Olguların AU değerleri değerlendirildiğinde 6-9 yaş arası ve 13-16 yaş arası gözlenen değişimin istatistiksel olarak anlamlı olduğu saptanmıştır (p0.05). Olguların Kmax değerlerinde zaman içerisinde gözlenen değişimleri, yaş gruplarına ve cinsiyete göre değişimleri istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate the effect of topical 0.01% atropine sulfate treatment on myopia progression in school age children. Material and methods: This in the prospective study, measurements of cycloplegia with myopia of -2.00 D and above with cases which have more than 1 D per year progression were included in the study. Patients were divided into three different age groups in similar sample size (6-9 years, 10-12 years, 13-16 years). Before and after topical atropine treatment, all cases 1., 3., 6. and 12th month distance and near best corrected visual acuity (BCVA), cycloplegic spherical equivalent (SE) , axial length (AL), maximum Keratometry (Kmax. ), photopic (P), mezopic (M), scotopic (S) and pupil diameter (PD) were recorded. Results:. A total of 100 eyes of 50 patients were enrolled in the study (mean age: 11.12 ± 2.63 years range: 6–16 years). In all cases, distant and near BCVA values were recorded as 1.0 (Snellen) during topical 0.01 % atropine treatment. At baseline, mean SE was -3.82±1.16 D , mean AL was 24.57±1.04 mm , mean Kmax was 44.1±1.78 d , mean PPD 4.17±0.64 mm, MPD 4.81±0.63 mm, SPD 5.47±0.66 mm while mean SE was 4.01±1.19 D, mean was AL 24.83±1.08 mm , mean Kmax was 44.05±1.82 D , mean PPD was 5.12±0.71 mm, mean MPD was 5.56±0.65 mm, mean SPD was 6.24±0.62 mm at 12th month after treatment. In comparisons, it was found that the mean SE value was statistically significant in the 6-9 age group (p0.05). Axial length changes in the 6-9 and 13-16 ages groups were statistically significant found (p0.05).