Okul çağı çocuklarında yaşam olayları, depresyon semptomları ve self-esteem arasındaki ilişki
- Tez No: 31562
- Danışmanlar: PROF. DR. KAYIHAN AYDOĞMUŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatrisi bilim Dalı Polikliniğine başvuran okul çağı çocuklardan organik bir hastalığı olmayan başvurma şikayeti son 12 ayda başlayan zeka seviyesi en az normal olan ebeveynlerinden en az biri ile beraber gelen 81 çocuk çalışmamız kapsamına alınmıştır. Kontrol grubu olarak hastane çevresindeki bir ilkokulun 53 öğrenci si alınmıştır. Hasta ve kontrol gruplarına Çocuklar İçin Depresyon Ölçeği (CDI) ile Coopersmith self esteem ölçeği uygulanmış, hasta grubunda çocuk ve ebeveynleri ile ayrıntılı görüşme yapılmış bu görüşme sırasında çocuk için şikayeti başlamadan önceki son 12 ay içinde önemli yaşam olaylar araştırılmıştır. Kontrol grubundaki çocuklarla görüşüldükten sonra ebeveynlerine yaşam olaylarını soran bir mektup yollanmıştır. Her iki grupta yaş ile yaşam olayları arasında anlamlı bir fark istatistiksel olarak bulunmamıştır. CDI toplam puanları hasta grubu ile kontrol grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmıştır. CDI toplam puanı ile Coopersmith self esteem puanı arasında olumsuz linear korrelasyon bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
59 SUMMARY 81 children who applied to the Department of Child Psychiatry at the Medical Faculty of İstanbul University with at least one parent were accepted to the study having fullfilled the following criteria: disease, i- Those children in the primary school age without any organic ii- normal IQ level iii- Symptom starting in the last 12 months. As a control group, 53 students from a nearby primary school were chosen. In both groups, Child Depression Inventory and Coopersmith Self-Esteem Scales were used. Detailed interviews were carried out in the sympthomatic group including their parents. Particulary, important life events in the last 12 months were guestioned. After an intervie with the children in the control group, a questionnaire about life events was sent to each parent. In both groups no statistical significant correlation was found between age and life events. However, cumulative CDI scores showed statistically significant difference between both groups. Also negative linear correlation was found between cumulative CDI scores and Coopersmith Self-Esteem Scores.