Proliferatif diabetik retinopatide vitreus interlökin-1 ve tümör nekrozis faktör düzeylerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 70840
  2. Yazar: Z. BETÜL SAFRAN GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL DEMİRCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Amaç: Proliferatif diabetik retinopati (PDR)'li olgularda vitreus ve serum interlökin-1 (IL-1) ve tümör nekrozis faktör-alfa (TNF-alfa) düzeylerinin ölçülmesi ve bu sitokinlerin hastalığın patogenezindeki rollerinin araştırılması. Gereç ve Yöntem: Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Retina-Vitreus Biriminde PDR'ye bağlı vitreoretinal patoloji nedeniyle pars plana vitrektomi uygulanan 11 'i kadın, 10'u erkek 21 olgu çalışma kapsamına alındı. Kontrol grubu olarak 21 kadavra gözünden alınan vitreus ve 21 sağlıklı olgudan alınan serum örnekleri değerlendirildi. Tüm olgularda vitreus ve serum IL-1 ile TNF-alfa düzeyleri ELİSA yöntemi ile ölçüldü. Bulgular. PDR'li olgularda vitreus IL-1 ve TNF-alfa düzeyleri kontrol grubuna oranla belirgin olarak artmış bulundu (p0,05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DETERMINATION OF VITREOUS INTERLEUKIN-1 AND' TUMOR NECROSIS FACTOR LEVELS IN PROLIFERATIVE DIABETIC RETINOPATHY Purpose: The aim of the study was to measure the levels of interleukin-1 (IL-1) and tumor necrosis factor-alpha (TNF-alpha) in vitreous and serum of patients with PDR and to determine the role of these cytokines in the pathogenesis of the disease. Materials and Methods: Vitreous and paired serum samples were collected from 21 patients with PDR who underwent pars plana vitrectomy due to PDR. We also collected vitreous sample from 21 cadaveric control subjects and blood samples from 21 healthy control subjects. The level of cytokines were determined by enzyme linked immunoadsorbant assays (ELİSA).