Diyabetik Retinopatide ön kamara sıvısında ve vitreusda VEGF ve IL-6 düzeylerindeki değişikliklerin değerlendirilmesi
Evaluation of VEGF and IL-6 levels in anterior chamber fluid and vitreous of diabetic patients
- Tez No: 267719
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYHAN TOPBAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Diyabette hiperglisemi ile vasküler endotelyal büyüme faktörü (VEGF) aktive olmaktadır. VEGF salınımı için önemli uyaranlardan birisi de interlökin 6 (IL-6) dır. Retina hücrelerinde mevcut iskemiye yanıt olarak hem VEGF salgısı artar hem de IL-6 salgılanır. Çalışmamızda diyabetik retinopatili (DR) hastalarla, diyabetik olmayan epiretinal membran hastaları karşılaştırıldığında serum, ön kamara sıvısı ve vitreusta VEGF ve IL-6 düzeylerinin ne şekilde değiştiğini göstermeyi amaçladık. Bir diğer hedefimiz proliferatif DR (PDR) nedeni ile panretinal fotokoagülasyon uygulanan hastalardaki VEGF ve IL-6 düzeyleri ile erken DR bulguları olan hastalardaki düzeyleri karşılaştırmaktı. Ayrıca çalışmamızda vitreus VEGF ve IL-6 düzeyleri ile diyabetik makula ödeminin şiddeti arasındaki ilişki değerlendirildi. 23'ü diyabetik 14'ü diyabetik olmayan 37 hastanın 37 gözü çalışma kapsamına alındı. Tüm olgularda cerrahi öncesinde VEGF ve IL-6 serum düzeylerinin saptanması için kan örneği ve pars plana vitrektomi (PPV) sırasında ön kamara sıvısı ve vitreus örneği alındı. Santral makula kalınlıkları optik koherens tomografi (OCT) ile değerlendirildi. Diyabetik hastalarda, diğer grup ile karşılaştırıldığında ön kamara sıvısında ve vitreusda VEGF ve IL-6 düzeylerindeki yükseklik istatistiksel olarak anlamlıydı. Çalışmamızda erken DR'li hastalar ile proliferatif DRP bulguları nedeni ile panretinal fotokoagulasyon yapılmış hastalar arasında ön kamara sıvısı ve vitreus VEGF ve IL-6 düzeyleri açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Diyabetik hastalarda makula kalınlıkları ile vitreus VEGF ve IL-6 düzeyleri arasında korelasyon saptanmadı. DR patogenezinde VEGF ile beraber IL-6'nın rol aldığını düşünmekteyiz. DR teşhis edilen olgularda evre ve makula ödeminden bağımsız, IL-6 ve VEGF düzeyleri anlamlı olarak, diyabetik olmayan gözlere göre yüksek bulundu. Fakat tüm PDR hastalarımızın panretinal laser fotokoagulasyonlu olgular olması, bu grubun erken DR olguları ile kıyaslandığında IL-6 ve VEGF düzeyleri açısından aralarında fark bulunmamasına neden olabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Vascular endothelial growth factor (VEGF) is activated in response to hyperglycemia in diabetes. Interleukin 6 (IL-6) is an important activator of VEGF release. Both VEGF and IL-6 are secreted in response to ischemia from retinal cells. In our study, we aimed to demonstrate the alterations of VEGF and IL-6 levels in serum, anterior chamber and vitreous by comparing patients with diabetic retinopathy (DR) and non-diabetic epiretinal membrane patients. Our another goal was to compare VEGF and IL-6 levels in patients with early DR features and patients who have been treated with panretinal photocoagulation for proliferative DR (PDR). Also we have evaluated the relationship between diabetic macula edema and vitreous VEGF and IL-6 levels. Total 37 eyes of 37 patients (23 diabetic and 14 non-diabetic patients) are included into the study. Blood samples and, during pars plana vitrectomy, anterior chamber fluid and vitreous samples were drawn to determine VEGF and IL-6 levels in all patients. Central macula thickness was evaluated by optic coherence tomography (OCT). In diabetic patients, VEGF and IL-6 levels in anterior chamber fluid and vitreous were statistically significant higher than that of other group. There were no significant difference in regard to anterior chamber fluid and vitreous VEGF and IL-6 levels between patients with early DR and patients who have been treated with panretinal photocoagulation for proliferative DRP features. We have found no correlation between macula thicknesses and vitreous VEGF and IL-6 levels in diabetic patients. We believe that IL-6 has a role in DR pathogenesis together with VEGF. In DR diagnosed patients, IL-6 and VEGF levels were higher than non-diabetic eyes, independently of stage and macula edema. However, all of our PDR patients were treated with panretinal laser photocoagulation and this would be responsible for finding no differences in regard to IL-6 and VEGF levels when comparing this group with early DR patients.