Tek doz teriparatid uygulamasının rat mandibulasında oluşturulan kemik defektlerinin erken iyileşme dönemi üzerine olan etkisi
  1. Tez No: 708419
  2. Yazar: MUHAMMED FATİH ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANSU GÜL KOCA
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Oral ve maksillofasial cerrahi alanında, kemik dokunun rejenerasyon ve rekonstrüksiyonunda kemik greftleri yaygın kullanım alanına sahiptir. Son yıllarda, kullanılan kemik greftlerinin etkinliğinin artırılması amacı ile beraberinde biyomateryal kullanımı ile ilgili çalışmaların hız kazandığı belirtilebilir. Bu çalışmada farklı dozlarda lokal olarak kullanılan teriparatidinin kemik iyileşmesi üzerine olan etkinlikleri değerlendirilmiştir. Prospektif ve randomize olarak tasarlanmış olan bu çalışmaya, 30 adet 12 haftalık 300- 350 gram ağırlığında erkek Spraque-Dawley cinsi sıçanlar dahil edilmiştir. Deney hayvanları her grupta 6 adet olacak şekilde 5 gruba ayrılmıştır. Genel anestezi altında ekstraoral yaklaşım ile mandibulanın lateral gövdesinde 5 mm çapında bikortikal kritik boyut defekt oluşturulmuştur. Grup 1'e ait deneklerde oluşturulan mandibula defekti boş bırakılmıştır. Grup 2'de, ise defekt oluşturulma sırasında elde edilen blok greft partiküler forma getirilerek uygulanmıştır. Grup 3'te, defekt sahasına sadece allogreft uygulanmıştır. Grup 4 ve Grup 5'te defekt sahalarına allogreft uygulanmasının ardından, teriparatid Grup 4 için 20 μg, Grup 5 için ise 40 μg damlatılarak uygulanmıştır. Cerrahi protokolün tamamlanmasının ardından doku primer olarak kapatılmıştır. Postoperatif 4. haftada hayvanlara, anestezi dozu iki katına çıkarılarak ötenazi uygulanmıştır. Mandibula örnekleri tek parça halinde kas ve dermal dokudan sıyrılmıştır ve histomorfometrik olarak değerlendirilmiştir. Bulguların analizi Kruskall Wallis ve Mann Whitney U testi kullanılarak yapılmıştır. Anlamlılık düzeyi 0.01 olarak kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Bone grafts which are widely in regeneration and reconstruction of bone tissue in oral and maxillofacial surgery. In recent years, studies using biomaterials have been carried out in order to increase the effectiveness of bone grafts. In this study, the effects of teriparatide, which is used locally at different doses, on bone healing were evaluated. This study was planned prospective and randomized, and 30 male Spraque-Dawley rats 12 weeks old, weighing 300-350 grams were included in the study. Experimental animals were divided into 5 groups, 6 in each group. A 5 mm diameter bicortical critical size defect was created in the lateral body of the mandible with an extraoral approach under general anesthesia. The mandible defect created in the subjects belonging to Group 1 was left empty. In Group 2, the block graft obtained during defect creation was turned into particles and applied to the defect area. In Group 3, only allograft was applied to the defect area. After allograft application to the defect areas in Group 4 and Group 5, teriparatide was applied dropwise with 20 μg for Group 4 and 40 μg for Group 5. Following the completion of the surgical protocol, the tissue was closed primarily. At 4 weeks postoperatively, the animals were euthanized by doubling the anesthesia dose. Mandible specimens were stripped from muscle and dermal tissue in one piece and evaluated histomorphometrically. Analysis of the findings was made using the Kruskall Wallis and Mann Whitney U test.