Farklı kumlama prosedürlerinin zirkonya ve rezin bazlı CAD/CAM materyallerinin aşınma ve yüzey özellikleri üzerine etkisi
The effect of different sandblasting procedures on the wear and surface properties of zirconia and resin based CAD/CAM materials
- Tez No: 708418
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN TEKÇE
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Amaç: Farklı kumlama prosedürlerinin zirkonya ve rezin bazlı CAD/CAM materyallerinin aşınma ve yüzey özellikleri üzerine etkisini incelemek ve materyaller ile prosedürler arası ilişkiyi değerlendirmektir. Yöntem: Dört farklı CAD/CAM restoratif materyalinden [Cerasmart (GC Corporation, Tokyo, Japonya), Vita Enamic (Vita Zahnfabrik, Bad Sackingen, Germany), Tetric (Ivoclar Vivadent AG, Schaan, Liechtenstien), Katana Zirconia (Kuraray Noritake Dental Inc., Okayama, Japan)] 2-mm kalınlığında, toplamda 160 adet örnek hazırlandı (n=10). Örneklerin yüzeyi 600-1200 SIC kağıt ile akan su altında 60-sn zımparalandı. Elde edilen örneklerin başlangıç ağırlıkları hassas teraziyle ölçüldü (AND GR-200). Her materyal dört farklı gruba (Grup-1: kontrol (kumlama yapılmayan grup); Grup-2: 29-µm Al2O3; Grup-3: 30-µm Cojet; Grup-4: 50-µm Al2O3) ayrıldı. Kumlama işlemi 15-sn boyunca, örneklere 10-mm mesafeden, 2-bar basınç altında standart prosedürle uygulandı. Arkasından, ağırlık ölçümü tekrarlandı ve ağırlık farkı değerleri hacim farkına çevrildi. Örneklerin yüzeyleri non-kontakt lazer profilometre cihazıyla (Nanovea PS50) tarandı. Her grup için Ra, Rz ve Sa değerleri kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Objective: To examine the effects of different sandblasting procedures on the wear and surface properties of zirconia and resin-based CAD/CAM materials and to evaluate the relationship between materials and procedures. Method: A total of 160 specimens of 2-mm thickness were prepared from four different CAD/CAM restorative materials [Cerasmart (GC Corporation, Tokyo, Japonya), Vita Enamic (Vita Zahnfabrik, Bad Sackingen, Germany), Tetric (Ivoclar Vivadent AG, Schaan, Liechtenstien), Katana Zirconia (Kuraray Noritake Dental Inc., Okayama, Japan)] (n=10). The surface of the samples was ground with 600-1200 SIC paper under running water for 60-s. The initial weights of the obtained samples were measured with a precision balance (AND GR-200). Each material was divided into four different groups (Group-1: control; Group-2: 29-µm Al2O3; Group-3: 30-µm Cojet; Group-4: 50-µm Al2O3). Sandblasting procedures were applied to the samples for 15-s, from a distance of 10-mm, under 2-bar pressure with the standard procedure. Afterwards, the weight measurement was repeated, and the weight differences were converted to volume differences. The surfaces of the samples were scanned with a non-contact laser profilometer (Nanovea PS50). Ra, Rz and Sa values were recorded for each group.