Açık bankacılık sonrası bankacılığın geleceği
The future of banking after open banking
  1. Tez No: 708433
  2. Yazar: GÖZDE KOCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN BİLİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yöneticiler İçin İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Günümüz dünyasında Bankacılık Sektörünün gelişen teknolojiye karşılıksız kalamayıp değişmeye başladığını hep birlikte gözlemliyoruz. 2008 küresel finans krizinden bu yana değişen ve gelişen tüm sektörler gibi Bankacılık Sektörü de yeni teknolojilere, getirdiği farklı bakış açıları ve hizmetler ile uyum sağlamaya başlamıştır. MÖ. 3500'lü yıllara dayanan Bankacılık Sisteminin temelleri, paranın icadı, denizciliğin ve ticaretin gelişmesi ile paralellik göstermiş, 1900'lü yıllara gelindiğinde ise Modern Bankacılık anlayışı ortaya çıkmıştır. Bankacılığın oluşumundan itibaren bugüne kadar gelen zamanda insanların işlerini kolaylaştırmak, farklı hizmetler sunmak ve müşteri potansiyelini artırmak gibi pek çok gayeye ulaşmayı amaçlayan Bankacılık Sektörü, yeni teknolojileri içinde barındırarak farklı bakış açıları geliştirmeye mecbur kalmıştır. Geleneksel Bankacılık sisteminin temelinde müşteri ilişkileri varken, Açık Bankacılık bu temeli değiştirmeye hazırlanan bir teknoloji olarak karşımıza çıkmaktadır. Açık Bankacılık bakış açısı ile günümüz yaşam hızına katkıda bulunmak isteyen Bankacılık Sektörünün ilerleyen günlerde hizmet anlayışını ne denli değiştirebileceğini teknoloji katkısı ile hep beraber deneyimlenecektir. Bu çalışmada Bankacılık Sektörünün ayak uydurduğu teknoloji ile beraber ortaya çıkardığı Açık Bankacılık ve Bankacılık Sektörünün geleceği ile ilgili varsayımlar incelenecektir.
Özet (Çeviri)
In today's world, we all observe that the Banking Sector has begun to change and not be free of developing technology. Like all sectors that have changed and developed since the global financial crisis of 2008, the Banking Sector has begun to adapt to new technologies, with the different perspectives and services it brings. The foundations of the Banking System dating back to the B.C. 3500's were parallel to the invention of money, the development of maritime and trade, and in the 1900s, the modern banking concept emerged. The Banking Sector, which aims to achieve many goals such as facilitating people's work, offering different services and increasing customer potential since the establishment of banking, has been forced to develop different perspectives by incorporating new technologies. While customer relations are the basis of the traditional banking system, Open Banking emerges as a technology that is preparing to change this foundation. With the help of technology, it will be experienced together with how much the Banking Sector, which wants to contribute to today's life pace with its Open Banking perspective; can change its service concept in the coming days. In this study, the assumptions about the future of the Open Banking and Banking Sector, which the Banking Sector has brought up with the technology it has kept up with, will be analyzed.