Kişisel verilerin işlenmesi açısından açık bankacılık sistemi
Open banking system in terms of processing personal data
- Tez No: 888218
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bankacılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Teknolojik gelişmeler ve internet tabanlı uygulamaların bankacılık sektörüne entegre olmasıyla birlikte geleneksel bankacılığın yerini yapay zekâ destekli dijital bankacılık almaktadır. Bunun yanı sıra, bankacılık işlemlerinin birçoğu şubelere gerek duyulmadan çevrimiçi bankacılık anlayışının dışında kalınarak internet bankacılığı ve mobil uygulamalar üzerinden gerçekleştirilmektedir. Makine öğrenme teknolojisi destekli uygulamaların yaygınlaşması sektöre farklı bir ivme kazandırmış ve dijital bankacılığın bir sonraki adımı olan açık bankacılık sistemi geliştirilmiştir. Bu tez çalışmasında, veri paylaşım esasına dayanan açık bankacılık sistemi kişisel verilerin işlenmesi ve paylaşılması açısından incelenmiştir. Sistemin avantajları ve dezavantajları ile olası riskler değerlendirilmiş ve kişisel verilerin işlenmesine ilişkin sorunlara yönelik çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
With technological advancements and the integration of internet-based applications into the banking sector, traditional banking is being replaced by AI-supported digital banking. Furthermore, most of banking transactions are now carried out through internet banking and mobile applications, eliminating the necessity for physical branches and extending beyond traditional online banking methods. The proliferation of machine learning technology-supported applications has provided a new momentum to the sector, leading to the development of open banking systems, which represent the next step in digital banking. This thesis examines the open banking system, which is based on data sharing, in terms of the processing and sharing of personal data. The advantages and disadvantages of the system, as well as potential risks, have been evaluated, and recommended solutions for problems related to the processing of personal data have been provided.