Revolution in the Egyptian cinema
Mısır sinemasında devrim
  1. Tez No: 708432
  2. Yazar: JIHANE SAADOUNI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TOLGA HEPDİNÇLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tez, Mısır sinemasını 2011 Devrimi ile bağlantılı olarak incelemektedir. Mısır'daki film endüstrisi ile siyasi durum arasında 2005 yılından günümüze kadar karşılıklı bir ilişki ortaya koymaktedır. Ayaklanmanın, filmler ve politik katılımları üzerinde etkisi olması ve bu ikisi arasında devam eden bağlantıyı kanıtlanmıştır. Sinema ve devrim üzerine yapılan akademik çalışmalar genellikle İran, Sovyetler Birliği ve Çin gibi diğer ulusal koşullar ile temsil etmektedir. Bu araştırmalar aynı zamanda, filmin politik ifade ve kültürel belgeleme aracı olarak kullanımını vurgulamaktadır. Devrim sonrası dönemlerde film hareketleri“yenilikçi”sinema tekniklerini kullanmış ve yeni kültürler yaratmıştır. Sanat Eserleri sansürü, mevcut otoritelere karşı çıkan filmleri kısıtlamaya devam ederken, filmler sosyal kaygıları ele almaya devam etmektedir. Tez, bu bağlamda Arap Baharı üzerinde durularak film, kültür ve devrimci değişimler üzerine yapılan çalışmalara dayanmaktadır. Film içerikleri devrim öncesi ve sonrası filmlerin temaları, ideolojileri ve anlatılarının metinsel analizini kullanarak incelenmektedir. 2005'ten itibaren bağımsız filmler ve hatta popüler dramalar, Mübarek yönetiminin son birkaç yılında artan siyasi bilince katkıda bulundu. Bu filmler o dönemdeki baskı, yoksulluk, rüşvet ve polis şiddeti konularını temsil ederken ve yaklaşan bir devrimi hazırlamışlardırç Ardından isyanı anlatan kurmaca ve belgesel filmler olayları tarihselleştirdi ve yaygın olarak karşılaşılan mücadeleyi yorumlmıştır. Devrim öncesi dönemde ortaya çıkan gerçekçi bağımsız film dalgası, hem teknik ilerlemelerin hem de devrimin nedeniydi. Dalga, gerçek yaşam konumlarını set olarak kullanarak, yeni aktörler seçerek ve ana akım ticari formatları görmezden gelerek belgeleyerek devrim sonrası yayılmaya devam etti. Ne yazık ki, Mısır filmleri toplumsal ve politik farkındalığı tasvir etmeye devam etseler de,“devrimci”olmayı başaramadılar.
Özet (Çeviri)
This thesis examines Egyptian cinema in relation to the 2011 Revolution. A reciprocal relationship between the film industry in Egypt and the political condition has been demonstrated from the year 2005 until the present. The uprising had an impact on films and their political engagement, which proved the ongoing connection between the two. Scholarship on cinema and revolution is represented in this thesis mainly in other national circumstances such as Iran, the Soviet Union and China. These researches highlight the usage of film as a medium of political expression and cultural documentation. During post-revolutionary periods, film movements have used“innovative”cinematic techniques and created new cultures. Films continue to address social concerns, while the Censorship of Artistic Works continues to restrict films that oppose present authorities. The thesis is based on studies of film, culture, and revolutionary changes, with an emphasis on the Arab Spring. I examine film content using textual analysis of pre- and post-revolutionary films' themes, ideologies, and narratives. Starting from 2005 movies such as independent films and even popular dramas contributed to the increasing political awareness during the last few years of Moubarak's rule. These films represented subjects of repression, poverty, bribery, and police violence during that period and awaited an approaching revolution. Following that, fiction and documentary films depicting the revolt historicized incidents and interpreted the commonly encountered struggle. The realist independent film wave that emerged during the pre-revolution period was a cause of both the technical advances and the revolution. The wave continued spreading post-revolution by documenting it through using real-life locations as sets, casting new actors, and ignoring mainstream commercial formats. Unfortunately, even if Egyptian movies kept depicting social and political awareness yet, they failed at being“revolutionary.”