İzmir mimarisinde Art Nouveau
Art Nouveau Izmir architecture
- Tez No: 708445
- Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ KUYULU ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
İzmir Mimarisinde Art Nouveau adlı çalışmamız İzmir'de Geç Osmanlı Dönemi, ve Erken Cumhuriyet Döneminde inşa edilen yapılarda Art Nouveau üslubunun yansımalarını kapsar. Art Nouveau 19. yüzyıl sonu 20. yüzyıl başı ortaya çıkan Avrupa ve Amerika'da örnekleri görülen bir üsluptur. Bu üslup Osmanlı'da özellikle İstanbul'da birçok eserde karşımıza çıkar. İzmir mimarisinde de gözlemlenen Art Nouveau katalog bölümündeki yapılar üzerinden değerlendirilmiştir. Katalogda ele alınan yapıların yanı sıra ayrıntılarda tekil Art Nouveau özellikler gösteren yapıların incelenmesi yapılmıştır. Art Nouveau üslubunun yapılarda hangi mimari ve süsleme unsurlarında görüldüğüne değinilmiştir. Yapılardaki konumları, saçak, korkuluk, cephe süslemesi, iç mekân gibi çeşitli alanlardadır. Bu unsurların karşılaştırması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Our study named“Art Nouveau in Izmir Architecture”covers the reflections of the Art Nouveau style on the buildings that are constructed in the Late Ottoman, and the Early Republic Periods in İzmir. Art Nouveau is a style which emerged at the end of the 19th century and the beginning of the 20th century, and the examples of which can be found in Europe and the United States. This style is evident in many structures from the Ottoman Empire, especially in İstanbul. Art Nouveau style, which is also apparent in İzmir, is evaluated according to the buildings in the catalog. In addition to these, the buildings which demonstrate singular examples of the style are analyzed. Which decorations and structural elements of these buildings display the style of Art Nouveau is reffered. They have been positioned on the buildings in various areas such as eaves, railing, decorations of the façade, and interior. These elements are compared.