Pandemi dönemi uzaktan eğitim sürecinde iş yaşam dengesi
Work life balance in the distance education during the pandemic
- Tez No: 708446
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SABİHA DULAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın amacı, Covid 19 pandemisi ile başlayan uzaktan eğitim sürecinde evden çalışmak durumunda kalan öğretmenlerin iş yaşam dengesi bağlamında deneyimlerini ve bu sürecin onlardaki yansımalarını ortaya çıkarmaktır. Nitel araştırma yaklaşımlarından olgu bilim deseninde tasarlanan bu çalışmada amaçlı örnekleme ile belirlenen 11 katılımcıdan yarı-yapılandırılmış görüşme yoluyla veriler toplanmıştır. Veriler içerik analizi yoluyla analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda iş yaşam dengesinde karşılaşılan sorunlar ve iş yaşam dengesini sağlama yöntemleri temalarına ulaşılmıştır. Bu bağlamda, salgınla birlikte evden çalışmak zorunda kalan öğretmenlerin uzaktan eğitim sürecinde iş ve iş dışı yaşamı birbirinden ayırma ve bu iki alan arasında denge sağlamakta oldukça zorlandıkları sonucuna ulaşılmıştır. İş yaşam dengesini kurmakta zorluk yaşayan öğretmenlerin; kendilerine, ailelerine ve mesleki gelişime yeteri kadar zaman ayıramadıkları belirlenmiştir. Çalışmanın sonucuna göre bu süreçten fizyolojik ve psikolojik olarak önemli ölçüde etkilendikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to explore the reflections of distance education process that started with the Covid 19 pandemic on teachers who had to work from home by revealing their experiences. Eleven participants selected by purposive sampling method were included in this study designed as a phenomenological study. Data collected via semi-structured interview were analyzed as a content analysis. The findings were presented under the themes as the problems with work life balance and work life balance strategies. According to the results of the study, teachers who had to work from home during the Covid 19 Pandemic had difficulties in balancing between the two areas when it came to separate work and non-work life in the distance education process. It was determined that teachers who had difficulties of establishing a work life balance could not spare enough time for themselves, their families and professional development. As a result, this process effect participants' life physiologically and psychologically in a considerable extent.