İzmir Türk mimarisinde duvar resimlerinin korunması ve restorasyon sorunları
The conservation and restoration problem of the wall paintings on turkish architecture in İzmir
  1. Tez No: 270766
  2. Yazar: AHU SİMLA DEĞERLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL SAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Sanatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Sanatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Batılılaşma Dönemi ile birlikte klasik Osmanlı anlayışı ve zevki değişmiş, sanat yeni bir boyut kazanmaya başlamış ve Avrupa stilleri Türk sanatında uygulanmaya başlamıştır. Bu uygulamaların çeşitliliği mimaride görülürken duvar resimleri de klasik Osmanlı tarzından farklı olarak gelişen ve değişen bir sanat dalı olarak sahneye çıkmıştır.İstanbul ve ardından Anadolu'nun çeşitli bölgelerine yayılan duvar resimleri İzmir ve çevresindeki yapılarda da karşımıza çıkar. Bu resimlerden kimileri dış dünyayı olduğu gibi kopyalamaya yeltenmeyen büyütülmüş minyatürler olarak kendini gösterirken, kimileri ise batılı bir kavram olan natüralizm ve bunun alt başlıklarını oluşturan perspektif, ışık-gölge gibi öğeleri içinde barındırmışlardır.Bu çalışma, İzmir Türk Mimarisinde yer alan ve çoğunlukla Batılılaşma Dönemine tarihlendirilen duvar resimleri ve onların gördüğü onarımları konu almaktadır. Çalışmada; İzmir merkez ve çevresinde yer alan ev, cami, şadırvan, konak, köşk gibi yapılarda bulunan duvar resimlerini tespiti ile bunlara ait eski belgelerin incelenmesi, eski ile yeni fotoğraflar arasında karşılaştırma yapılmak suretiyle eserlerin özgün niteliklerinin araştırılması ve yapılan restorasyonların hangi aşamalardan geçtiğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Halen hiç onarım görmemiş duvar resimli yapılara da katalog içinde yer verilmiştir. Böylelikle konu bir bütün halinde ele alınıp, yapılarda bulunan resimlerin birbirleri ile olan benzerlik ve farklılıkları ortaya konulmaya çalışılmıştır.Çalışmamda ayrıca bozulma durumundaki duvar resimlerinin bir bölümü için örnek restorasyon önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
With the Westernisation period, traditional Ottoman norms and likes changed, art acquired a new dimention and European styles were adopted within Turkish art. As varieties of such practices can widely be seen in architecture, wall paintings appeared as an art form that has developed and changed differently from traditional Ottoman style.Wall paintings that spreaded first to Istanbul and then to various location in Asia Minor also appear in buildings of Izmir and its environs. While some of these paintings were made as enlarged miniatures which do not pretend to mimic the external world; some contained the Western Naturalism styles and perspective, light and shadow elements which constitute its key points.This study is focused on wall paintings which appear in Izmir Turkish Architecture mostly dated in the Westernisation Period and restoration work on them. In this study it has been targeted to list the wall paintings in houses, mosques, gazebos, mansions and stately buildings in central Ismir and environs with resercahing of old records of them and investigating the authentic attributes and stages of restorations on them by means of comparing their old and new photographs. The catalog also contains buildings with wall paintings that did not undergo any restorations as well. With this method it was attempted to similarities and differences of the wall paintings in such buildings by having a holistic look at the area.In my study it has also been presented sample restoration proposals for some of the wall paintings that are in the process of decay.