Eser sözleşmesinde iş sahibinin ayıplı ifa nedeniyle sözleşmeden dönme hakkı
- Tez No: 708453
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ Ş. DEREN GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Çalışmamızın konusunu, yüklenici tarafından iş sahibine ayıplı şekilde teslim edilen eser nedeniyle, yine iş sahibinin mevcut seçimlik haklarından olan dönme hakkını kullanabilmesinin şartlarının neler olduğu ve bu dönme seçimlik hakkın kullanılması halinde söz konusu irade beyanının sözleşmenin tarafları açısından doğurduğu hüküm ve sonuçların mevzuatımız bağlamında incelenmesi oluşturmaktadır. Çalışmamızda doktrindeki mevcut tartışmalara değinmekle birlikte, uygulama noktasında benimsenen görüşlerin de aktarılması amacıyla Yargıtay kararlarına olabildiğince yer verilmeye çalışılmıştır. Çalışmamız iki ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, iş sahibinin ayıplı ifa nedeniyle sözleşmeden dönme hakkını kullanmasının şartları incelenmiş; ikinci bölümde ise yine ayıplı ifanın sunmuş olduğu çerçeve ile sınırlı olarak iş sahibinin sözleşmeden dönme seçimlik hakkını kullanması ve bu hakkın kullanılması ile dönme hukuki müessesesinin iş sahibi ve yüklenici bakımından ayrı ayrı sonuçları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of our study is the examination of the terms of the exercise of the right of the avoidance from the contract for the author on the grounds that the contractor performed the work in a defective manner, as well as the consequences of that declaration for the parties. In our study, as well as examining the current debates in the doctrine, we also tried to cover the jurisprudence of the Court of Cassation regarding that subject to convey the views developed in practice. Our work consists of two main parts. In the first part, the conditions of the author's use of the right to avoidance from the contract due to defective performance were examined. In the second part, we dealt with the author's use of the optional right to avoidance from the contract stemming from the defective performance and the consequences of the use of this right for both parties and the legal institution of the avoidance from the contract.