Eser sözleşmesinde eksik ifa ve hukuki sonuçları
Incopmlete performance and legal consequencens in the contract of work
  1. Tez No: 705482
  2. Yazar: İREM KARADEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE TOLUNAY OZANEMRE YAYLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Eksik ifa, Türk Hukukunda açıkça belirtilmemekle birlikte, öğretide yüklenici tarafından, sözleşmede kararlaştırılan ya da dürüstlük kuralı gereği yapılması gereken işlerin bir kısmının hiç yapılmaması şeklinde tanımlanmaktadır. Çalışmamızda, eser sözleşmesi ve yüklenicinin borçları incelendikten sonra eksik ifanın açıklanabilmesi için eksik ifanın kavramı, benzer kavramlar ile karşılaştırması, eksik eserin teslim edilip edilemeyeceği meselesi, eksik ifa halinde eksikliklerin tabi olacağı hükümler, eksik ifaya rağmen teslimin gerçekleştiği hallerde iş sahibinin sahip olacağı haklar incelenmiştir. Eksik ifa kavramı bakımından özel bazı haller ve öğretide yer alan tartışmalı görüşler ile uygulamada sıkça eksik ifa kavramının daha çok ayıplı ifa karıştırılması nedeniyle ortaya çıkan farklılıklar incelenmiştir. Çalışmamız ile amaçlanan eksik ifa nedeniyle iş sahibi lehine ortaya çıkan hak ve alacaklar hakkında, yargı kararları çerçevesinde uygulanan hükümlere göre açıklık getirmektir.
Özet (Çeviri)
Deficient work, although not clearly stated in Turkish Law, is defined in the doctirne as not doing some of the work that is agreed in the contract or that must be done in accordance with the integrity rule. In our study; After examining the contract of work and the contractor's debts, the concept of incomplete performance, comparison with similar concepts, the issue of whether the missing work can be delivered, the provisions that will be subject to deficiencies in case of deficient work, the rights of the employer in cases where the delivery is made despite deficient work have been examined; Issues such as controversial cases in terms of the concept of underperformance were examined in the light of controversial opinions in the doctrine, legal regulations, examples in practice and judicial decisions. Due to the fact that the concept of deficient work is often confused with defective performance in judicial decisions, some criteria have been introduced. The aim of our study is to concretize the concept of deficient work according to the provisions applied within the framework of judicial decisions.