Understanding educated urban women's experiences of womanhood in Turkey: An interpretative phenomenological analysis
Türkiye'de eğitimli kentli kadınların kadınlık deneyimlerini anlamak: Yorumlayıcı fenomenolojik analiz çalışması
  1. Tez No: 708454
  2. Yazar: ELİF BEKLER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP MAÇKALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu tez, Türkiye'de yaşayan eğitimli, kentli kadınların kadın kimliklerine dair deneyimlerini ve kadın olmanın onlar için ne anlam ifade ettiğini araştırmaktadır. Bu bağlamda; aile içindeki, romantik ilişkilerdeki, arkadaşlık ilişkilerindeki ve cinsel pratiklerdeki yaşantılar araştırmaya dahil edilmiştir. Okullardaki, iş yerlerindeki ve diğer kamusal alanlardaki deneyimlerin de incelenmesiyle kültürde kadının konumunun daha kapsamlı bir şekilde araştırılması hedeflenmiştir. Kadınların kültürdeki öznel deneyimlerini derinlemesine araştırmak için on kadın ile çevrimiçi yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Yorumlayıcı Fenomenolojik Analiz (YFA) yöntemi ile görüşmelerin analizi gerçekleştirilmiştir. Analiz sonucunda altı üst tema meydana gelmiştir. Bunlar; kız çocuğunun olması ne anlam ifade ediyor, kız çocuğu olmak ne anlam ifade ediyor, toplumsal cinsiyet her yerde, konum (almak), cinselliğin hissi ve kadınların gücü nereden geliyor olarak adlandırılmıştır. Bu sonuçlar, kadınların çocukluktan itibaren toplumsal cinsiyet dinamikleriyle alakalı olarak ilişkilerindeki kişilerin onlardan beklentilerini göstermiştir. Kadınların bu beklentilere verdikleri tepkiler ortaya çıkmıştır. Kadın olmayı güçlü olmakla ilişkilendiren kadınların kaynakları tanımlanmıştır. Sonuçlar; toplumsal cinsiyetin zaman içerisinde nasıl kavramsallaştırıldığına, kadın kimliğinin psikanalitik feminizmdeki tanımlarına ve kadınların Türk kültüründeki deneyimlerine bağlı kalarak tartışılmıştır. Sonraki araştırmalar ve uygulamalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis investigated the experiences of educated urban women living in Turkey regarding their female identity and what it means to be a woman for them. In this context, experiences in family, romantic relationships, friendship relationships, and sexual practices were included in the research. It was aimed to comprehensively explore the position of women in culture by examining the experiences in schools, workplaces, and other public spaces. Online semi-structured interviews were conducted with ten women to investigate women's subjective experiences in the culture deeply. Interviews were analyzed using the Interpretive Phenomenological Analysis (IPA) method. As a result of the analysis, six superordinate themes emerged. These were what does it mean to have a daughter, what does it mean to be a daughter, gender is all around, position (ing), the sense of sexuality, and where does women's power come. These results showed individuals' expectations in their relationships concerning the gender dynamics of women from childhood. The reactions of women to these expectations were revealed. The sources of women who associated being a woman with being strong have been identified. The results were discussed based on how gender is conceptualized over time, the definitions of female identity in psychoanalytic feminism, and women's experiences in Turkish culture. Recommendations for further research and applications were presented.