Tace's-Saltana'nın hatıratı
The memoirs of Tace's-Saltana
  1. Tez No: 708466
  2. Yazar: MEHMET MUSTAFA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİKE SARIKÇIOĞLU ÖKTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 321
Özet
Tezin konusu Tace's-Saltana'nın hatıratıdır. Tace's-Saltana 1883 yılının sonuna doğru Gülistan sarayında doğmuş ve 1936 yılında Tahran hayatını kaybetmiştir. Tace's-Saltana haremin duvarlarının arkasından çıkıp başörtüsünü çıkaran, ataerkil toplumun kadınlara karşı uyguladığı katı yasalarını eleştirerek kadınlar için eşit haklardan söz eden, İranlı kız çocuklarının okuması ve kadınların erkekler gibi çalışması gerektiğini dile getiren, İran'ı yöneten aileye mensup olmasına rağmen anayasal bir yönetimin biçimini destekleyerek, monarşinin karşısında olan entelektüel bir kadındır. Bu bilgilerin ve Tace's-Saltana'nın eleştirilerinin kaleme aldığı hatıratında yer alması, hatıratı döneminin en önemli sosyal ve politik kaynaklarından biri yapmaktadır. Tace's-Saltana'nın İran yönetim biçimini eleştirmesinden dolayı tezin birinci bölümünde Kaçarların ülkeyi nasıl yönettiklerine değinilmiştir. Tace's-Saltana ataerkil İran toplumunu eleştirip İran'daki kadınların durumunu tasvir etmiş ve Batı değerlerinin İran'daki geleneksel değerleri nasıl etkilediğini aktarmıştır. Bu yüzden tezin ikinci bölümünde Kaçarlar döneminde İran'da kadın başlığına ayrılmıştır. Tezin üçüncü bölümü ise Tace's-Saltana'nın kişisel görüşlerine ve yetiştiği çevreye ayrılmış dördüncü bölümde de hatıratın Türkçe tercümesine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of the thesis is the memoirs of Tace's-Saltana. Tace's-Saltana, who came out from behind the walls of the harem and took off her hijab, Tace's-Saltana was born in the palace of Golestan towards the end of 1883 and died in Tehran in 1936. Tace's-Saltana, who comes out from behind the walls of the harem and takes off his hijab, speaking of equal rights for women, criticizing the strict laws of patriarchal society against women, she is an intellectual woman who opposes the monarchy by supporting a constitutional form of government despite belonging to the family that ruled Iran, who stated that Iranian girls should study, and women should work like men. The fact that this information and the criticisms of Tace's-Saltana are included in her memoir makes her memoir one of the most important social and political resources of the period. Since Tace's-Saltana criticizes the Iranian government, in the first part of the thesis, I was mentioned about how the ''Kaçarlar'' ruled the country. Tace's-Saltana criticized the patriarchal Iranian society and described the situation of women in Iran and conveyed how Western values affect traditional values in Iran. Therefore, in the second part of the thesis, the title of women in Iran during the ''Kaçar'' period is reserved. The third part of the thesis is devoted to the personal views of Tace's-Saltana and the environment where he grew up, and the Turkish translation of the memoir is included in the fourth part.