Keratokonus tanısında kullanılankorneal yükseklik haritalamayöntemlerinin karşılaştırılması
- Tez No: 708480
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN BASRİ ÇAKMAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
AMAÇ Keratokonus olgularında, en duyarlı ve en özgün topografik haritalama yönteminin tespit edilmesi. GEREÇ VE YÖNTEMLER Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 2010-2011 yılları arasında keratokonus tanısı alan olgular ve refraktif cerrahi adayı- normal kornealı olgular olmak üzere iki grup oluşturularak her gruptan 40 göz değerlendirmeye alındı. Yaş ve cinsiyet analizi yapıldı. Scheimpflug kamera sistemi (Sirius, CSO, Italy) ile refraktif cerrahi adayı olgular ile keratokonuslu olgularda simK1, simK2 (3mm çapındaki santral korneal halkada) ve Kmax değeri ve referans yüzeylere göre oluşturulan anterior yükseklik ve posterior yükseklik haritaları karşılaştırıldı. Tüm yükseklik haritaları 8mm çapındaki santral korneal alan değerlendirilerek oluşturuldu. BULGULAR Keratokonuslu olgular ile kontrol grubu olgular yaş ve cinsiyet açısından karşılaştırılmış ve her iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
PURPOSE To determine sensitivity and specificity of different topographic mapping methods in keratoconus cases. METHODS This study was carried out in Ankara Education and Research Hospital between 2010-2011 years and two groups as keratoconus diagnosed cases and refractive surgery candidates with normal cornea were enrolled. Refractive surgery candidates and keratoconus cases were compared with Scheimpflug camera system (Sirius CSO-Italy) according to the simK1, simK2 (in 3 mm diameter central corneal circle) and Kmax value. Anterior height and posterior height maps which were created according to reference surface value were compared. All height maps were created with respect to the 8 mm diameter central cornea area. RESULTS Keratoconus cases and control group cases were compared in age and sex. There was no stastistical meaningful differences between two groups (p>0,05).