Girişimci örgüt iklimi ile yöneticilerin karar alma tarzı arasındaki ilişkinin belirlenmesine yönelik tekstil sektöründe bir araştırma
A research in textile sector to determine the relationship between the entrepreneural organizational climate and managers' decision-making style
  1. Tez No: 708483
  2. Yazar: ŞEVKİ EMRE BEŞİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. F. OBEN ÜRÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmanın amacı işletmelerde girişimci örgüt iklimi ile yöneticilerin karar alma tarzı arasındaki ilişkileri belirlemektir. Bu çerçevede araştırmanın evrenini Türkiye'de tekstil sektöründeki işletmelerin yöneticileri oluşturmaktadır. Araştırma örneklemini ise Türkiye'deki tekstil sektöründe faaliyette bulunan işletmelerin üst ve orta kademe yöneticileri oluşturmaktadır. Araştırmada tekstil sektörünün seçilme nedeni Türkiye sanayisinin dinamo konumunda yer alması ve ekonomik açıdan iş gücü istihdamında büyük bir potansiyel taşımasıdır. Tekstil sektörünün ülkemiz sanayisindeki bu öneminden hareketle, yöneticilerin rasyonel, sezgisel, bağımlı, kaçınmacı, kendiliğinden karar alma tarzlarının girişimci örgüt iklimi ile aralarındaki ilişkinin tespit edilmesinin, sektörel performansın iyileştirilmesinde anahtar bir gösterge niteliği taşıyacağı düşünülmektedir. Araştırma için gerekli veriler yapılandırılmış anket uygulaması ile ulaşılabilirlik (kolayda örnekleme) yöntemi ile elde edilmiştir. Bu çalışmanın araştırma kısmını, açıklayıcı araştırma modeli çerçevesinde kolayda örnekleme yöntemiyle Türkiye'deki tekstil sektörü çalışanlarından elde edilen 261 veri oluşturmaktadır. Araştırma bulgularına göre, girişimci örgüt ikliminin yöneticilerin rasyonel, sezgisel ve bağımlı karar alma tarzları üzerinde anlamlı ve olumlu etkileri olduğu görülmüştür. Diğer taraftan girişimci örgüt ikliminin kaçınmacı ve kendiliğinden karar alma tarzları üzerinde herhangi bir etkisi tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the relationships between the climate of entrepreneurial organization and the decision-making style of managers. The universe of the research in this framework constitutes executives of businesses in the textile sector in Turkey. The sample of the research is composed of upper and middle level managers of the enterprises operating in the textile sector in Turkey. The reason for choosing to study in the textile industry is to take place in Turkey's industrial and economic powerhouse position is that it has a large potential labor force in employment. Based on this importance of the textile industry in the industry of our country, it is thought that determining the relationship between the managers' rational, intuitive, dependent, avoidant, spontaneous decision-making style and the entrepreneurial organizational climate will be a key indicator in improving the sectoral performance. The data required for the research were obtained with the structured questionnaire application and the accessibility (easy sampling) method. The research part of this study consists of 261 data obtained from textile sector employees in Turkey with the convenience sampling method within the framework of the explanatory research model. According to the findings of the research, it was seen that the entrepreneurial organizational climate had significant and positive effects on the rational, intuitive and dependent decision-making styles of the managers. On the other hand, it is observed that entrepreneurial organizational climate didn't have any effect on avoidant and spontaneous decision-making styles.