Konya Karatay Yağlıbayat mahallesi arazi toplulaştırmasının tarımsal altyapı hizmetlerine etkisi
The effect of land consolidation in Konya Karatay Yağlibayat neighborhood on agricultural infrasturucture services
  1. Tez No: 708540
  2. Yazar: MELTEM AY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR KUTLAR YAYLALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
Dünyada her geçen gün artan nüfus ve buna bağlı olarak artış gösteren beslenme ihtiyacının karşılanması var olandan daha çok tarımsal ürün üretmeyi zorunlu hale getirmektedir. Tarımsal ürün elde etme faaliyetlerini gerçekleştirirken; sınırlı toprak ve su kaynaklarıyla, aynı alandan daha çok verim alma yollarını aramamız, izlenmesi gereken en doğru çıkış yolu olacaktır. Birim alandan alınacak verimin optimum olması; yeni yöntemlerin araştırılması, kullanılacak tohum, gübre ve ilaç, sulama suyunun miktarı ve kalitesi, sulama projeleri ile birlikte modern üretimi tehdit eden küçük, parçalı ve bozuk şekilli parsellerin yeniden düzenlenmesi gibi unsurlara bağlıdır ve tüm bunlar tarımsal yapı ile yakından ilgilidir. Tarımsal yapının ıslahı ile alınacak önlemlerin en önemlileri; mülkiyet ve tasarruf rejiminin ıslahı, arazi ıslahı, toprak muhafaza tedbirlerinin alınması, drenaj ve sulama çalışmaları gibi önlemlerdir. Bu önlemlerin tamamı arazi toplulaştırması veya arazi düzenlemesi hizmetleri kapsamında bulunmaktadır. Bu araştırmada Konya Karatay Yağlıbayat mahallesinde yapılan arazi toplulaştırmasının tarımsal altyapı hizmetlerine etkisi incelenmiştir. Araştırma 2020-2022 yılları arasında yürütülmüştür. Araştırma sahasında toplam parsel sayısı %25,98 oranında azaltılarak 1632 adetten 1208 adete düşürülmüştür. Araştırma sonucunda; işletmelerin ortalama parsel büyüklükleri %24,75 oranında artarak 83,96 dekardan 111,58 dekara çıktığı görülmüştür. Toplulaştırma öncesinde yola cepheli parsellerin oranı %57,90 iken sonrasında %100' e yükselmiştir. Mevcut sulama şebekesi olmayan ve sadece kuyu sulamasıyla sulama yapılabilen sahada %4,53 oranında parsel sulanabilirken, planlanan sulama şebekesiyle sulamadan faydalanabilecek parsel oranı %100' e çıkacaktır. Araştırma sahasında zaiyat oranı %1,5518 toplulaştırma oranı %25,98 olarak tespit edilmiştir. Arazi toplulaştırmasıyla işletmelere ait parsel sayıları azalmakta, parsel büyüklükleri artmakta, bozuk şekilli parseller azalmakta, sulama oranı artırılmakta, sulu tarıma geçiş sağlanmakta, tüm parsellerin sulama şebekesinden ve ulaşım ağından faydalanması sağlanmaktadır. Sonuç olarak arazi toplulaştırma uygulaması ile verimlilik artmakta ve tasarruf sağlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Meeting the growing population and the growing nutritional needs of the world every day makes it mandatory to produce more agricultural products than there is. In carrying out agricultural product acquisition activities, with limited soil and water resources, it will be the most accurate way out to follow if we look for ways to get more yield from the same area. The optimum yield from the unit area depends on elements such as the research of new methods, seeds, fertilizers and medicines to be used, the amount and quality of irrigation water, the reorganization of small, fragmented and distorted parcels that threaten modern production along with irrigation projects, and all this is closely related to agricultural structure. The most important measures to be taken with the improvement of agricultural structure are the measures such as the improvement of property and savings regime, land reclamation, taking soil conservation measures, drainage and irrigation studies. All of these measures are covered by land consolidation or land regulation services. In this study, the effect of land consolidation on agricultural infrastructure services in Karatay Yağlabayat district of Konya was examined. The research was conducted between 2020-2022. The total number of parcels at the research site was reduced by 25.98% from 1632 to 1208 units. As a result of the research, it was seen that the average parcel sizes of enterprises increased by 24.75% from 83.96 decares to 111.58 decares. Before the land consolidation, the proportion of road-fronted parcels was 57.90%, and then it increased to 100%. While 4.53% of the parcels can be irrigated in the area where there is no existing irrigation network and can only be irrigated by well irrigation, the proportion of parcels that can benefit from irrigation with the planned irrigation network will increase to 100%. The land consolidation rate at the research site was determined as 25.98%. With the consolidation of the land, the number of parcels belonging to enterprises decreases, the parcel size increases, irregular-shaped parcels decrease, the irrigation rate increases, the transition to irrigated agriculture is achieved, and all parcels benefit from the irrigation network and the transportation network. As a result, with the application of land consolidation, productivity increases and savings are achieved.