The conflict in the Middle East and the concept of exile as reflected in places and names: On War, Revolution, and Returning, The Beekeeper, and Look: Poems
Orta Doğu'daki çatışma ve sürgün kavramının Places and Names: On War, Revolution, and Returning, The Beekeeper ve Look: Poems eserlerindeki yansımaları
  1. Tez No: 708546
  2. Yazar: NİSA SEVSAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE ÖZMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Edebiyatta sürgün temasının milattan önceye kadar uzanan bir geçmişi vardır. Günümüzde küresel göç ve göçmen kavramları neredeyse hiç olmadığı kadar güncel ve önemlidir. 2021 yılının sonu itibariyle, 80 milyondan fazla insan savaş, kıtlık, insan hakları ihlali gibi çeşitli siyasal, ekonomik ve sosyal sebeplerle ülkesini terk etmek zorunda kalmıştır. Sürgün deneyiminin en yoğun yaşandığı bölgelerin başında Orta Doğu gelmektedir. Sürgün deneyimi kuşkusuz pek çok sürgün için bireyi evsiz, kimsesiz ve yabancı kılan kaotik ve zorlu bir deneyim olmasının yanısıra, Edward Said'in öne sürdüğü gibi ona faydalar sağlayan bir deneyim de olabilir. Bu tez, Said'in sürgün yaklaşımından yola çıkarak, sürgün tecrübesinin faydalarını edebi eserlerine yansıtan Amerikalı Elliot Ackerman'ın Places and Names: On War, Revolution, and Returning (2019), Iraklı Amerikalı Dunya Mikhail'in The Beekeeper (2018), ve İranlı Amerikalı Solmaz Sharif'in Look: Poems (2016) eserlerini inceler. Bu üç yazarın anayurdu farklı olsa da, Amerika Birleşik Devletleri ve sürgün tecrübesi onları bir araya getirir. Adı geçen eserlerin sırasıyla gazi kimliği, hafıza ve dil odaklı ele alınması sürgün kavramının çok yönlü olarak değerlendirilmesine olanak sağlamaktadır. Elliot Ackerman örneğinde sürgün, bir asker tarafından dost ve düşman kavramlarının hayati önem taşıdığı savaş esnasında deneyimlendiğinde, ona savaş sonrası hayatında farklı bakış açıları, yapıcı karşılaştırma becerisi ve görünüşte birbiriyle çelişen görüşler arasında ortak noktalar görebilme yetisi kazandırır. Dunya Mikhail örneğinde sürgün kavramı, hafıza odaklı incelendiğinde, bir yazarın fiziksel ve zamansal sınırları aşmasını sağlayan faydalı bir deneyim olarak karşımıza çıkar. Bu çalışmanın aynı kavramı dil odaklı incelediği Solmaz Sharif örneğinde ise sürgün, şaire günlük dili politik dil ile beraber ele alarak dilin politikacılar ve askeri kurumlar tarafından nasıl şiddete maruz bırakıldığını ve bunun dili kullanan ve bu dil tarafından tanımlanan bireyler üzerindeki etkilerini görme ve gösterme olanağı sunar.
Özet (Çeviri)
The theme of exile has been present in literature from its very beginning. Today, the notions of global migration and refugees are more urgent and relevant than they have ever been. As of the end of 2021, more than 80 million people have been forced to leave their countries for various political, economic, and social reasons including war, famine, and human rights violations. The Middle East is one of the regions where a considerable number of people are forced to exile. Although exile is undoubtedly a chaotic and a challenging experience that renders individuals homeless, forlorn, and alien, from the point of view of Edward Said, it can also offer numerous benefits. This thesis, by making use of Said's approach to exile, examines exile as an enriching experience reflected in American Elliot Ackerman's Places and Names: On War, Revolution, and Returning (2019), Iraqi American Dunya Mikhail's The Beekeeper (2018), and Iranian American Solmaz Sharif's Look: Poems (2016). Although these authors have different homelands and backgrounds, their exile experiences in the United States bring them together. Scrutinizing these works by focusing respectively on veteran identity, memory, and language, the concept of exile can be analyzed through a multi-faceted approach. In the case of Ackerman, when experienced by a soldier during a war in which the concepts of friend and foe are vital, the exile experience provides the veteran with novel perspectives, offering the ability to compare constructively and see the shared points between seemingly conflicting notions. In Dunya Mikhail's work, the exile experience proves to be a beneficial experience that enables her to transcend both physical and temporal borders when analyzed through a memory-centred approach. Finally, an analysis of Solmaz Sharif's poetry with a focus on language presents how daily language is exposed to violence by US political and military institutions. Deconstructing the military language and US military policies has only been possible with her newly gained perspectives as a result of her exile experience.