Uzun tubular kemiklerde malunionların ilizarov yöntemi ile tedavisi
Treatment of posttraumatic deformities of long tubuler bones with ilizarov circular external fixator
- Tez No: 70855
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
VI. ÖZET: UZUN TÜBULER KEMİKLERDE MALUNİONLARIN İLİZAROV YÖNTEMİ İLE TEDAVİSİ Posttravmatik deformiteler, konvansiyonel tekniklerde çeşitli sorunlar ortaya çıkması ve deformitelerin geometrisinin anlaşılmasındaki zorluklar nedenleri ile ortopedik cerrahide tedavisi güç sorunlardan birisidir. ilizarov cihaz ve tekniğinin kullanılmaya başlaması ile bu konuda yeni bir döneme girilmiş ve deformite düzeltmelerinde başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Ocak 1995-Temmuz 1998 tarihleri arasında GATA Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı'nda postravmatik deformiteli (malunion ya da hipertrofik nonunion) 27 olgunun tedavisi, ilizarov cihaz ve tekniği kullanılarak yapılmıştır. Tedavide normalden aşın sapması olan mekanik aks deviyasyonunun normal sınırlara getirilmesi ve sekonder osteoartrit oluşumunun engellenmesi amaçlanmıştır. Kaynak bilgiler ışığında değerlendirildiğinde, olgularımızda elde ettiğimiz sonuçlar, cihaz ve tekniğin uzun tübuler kemik deformitelerinin tedavisinde, özellikle ameliyat sonrası dönemde ortaya çıkabilecek sekonder deformitelere de müdahale imkanı vermesi nedeni ile kullanılabilecek en uygun alternatif olduğu gösterilmiştir. 76
Özet (Çeviri)
VII. YABANCI DİLDE ÖZET: SUMMARY: TREATMENT OF POSTTRAUMATIC DEFORMITIES OF LONG TUBULAR BONES WITH ILIZAROV CIRCULAR EXTERNAL FIXATOR Treatment of posttraumatic deformities with convertional methods one difficult because of complexity of definition of the geometry of the determities. Ilizarov circular external fixator makes the treatment of these deformities comperatively easy in terms of versality. Between January 1995-July 1998 in Gülhane Military Medical Academy, Department of Orthopaedic and Traumatology, 27 patients treated with circular external fixator because of malunion or nonunion. The aim of the treatment was to correct the mechanical axis and prevention of osteoarthritis. Result of this method proved us, treatment of deformities of long bones with circular external fixator is effective because of versality of the system especially in the postoperative period. 77