Anterior omuz çıkıklarının artroskopik tedavisi
Arthroscopic treatment of anterior shoulder dislocation
  1. Tez No: 70856
  2. Yazar: İBRAHİM YANMIŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET ANTERIOR OMUZ ÇIKILARININ ARTROSKOPİK TAMİRİ Haziran 199Mayıs 1998 tarihleri arasında GATA Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinde travmati anterior çıkılı 45 hastanın 45 omzuna artroskopik tamir uygulandı. Hastaların tamamı erkekti. Yaşları 17-26 arasında olan hastaların ortalama yaşı 21.4 olarak bulundu. Tüm hastalar travmatik anterior omuz çıkığına sahipti. En sık karşılaşılan semptom ağrı, şişlik ve hareket kaybı olarak saptandı. Artroskopik olarak 42 hastamızda bankart lezyonu, 45 hastada Hill-Sachs lezyonu ve 3 hastada SLAP lezyonu saptanmıştır. 45 hastada humerus başında defekt saptanmıştır. Omuz artroskopisi günümüzde ve gelecekte çok popüler olmaya aday bir tam ve tedavi yöntemidir. Morbiditesinin az, ucuz, kısa hastanede kaimi süresi ile artroskopi değerli bir tedavi olmaya devametmektedir. Düşük komplikasyon ve modern bir cerrahi işlem olması dolayısıyla çok tercih edilmektedir. Seçilmiş hastalarda ve tecrübeli cerrahlar eliyle yapıldığında çok iyi bir tedavi seçeneğidir. 45
Özet (Çeviri)
SUMMARY ARTHROSCOPIC TREATMENT OF ANTERİOR SHOULDER DISLICATION In Gülhane Military Medical Academy and Medical Faculty of Orthopaedics and Traumatology Department, Arthroscopic treatment was performed on 45 shoulder of 45 patient between June 1995 and May 1998. The age of our patients ranged from 17 to 26 and average age was 21.4 years. All of our patients were men. All patients had acute anterior shoulder dislocations. The most common symptoms of these patients were pain, swelling and limitation of motion. Diagnostic arthroscopically, we observed“Hill-Sachs”lesion in all patients,“Bankart”lesion in 42 patients. Also surgical arthroscopically we observed gleno-labral seperation in 45 patients, cartilage defect of humarol head in 45 patient and no intraarticular pathology was found in 1 patient and performed intraarticular irrigation. Arthroscopy has a great usage potential for now and future in diagnosis and treatment of shoulder diseases. Since it is economic, less invasive and has some features such as less hospitalisation period, early rehabilitation and early return to daily activities, the arthroscopic surgery is a modern, reliable and practical method with low complication and morbidity rate in the treatment of selected cases under the auspices of experienced surgeons. 46