Anterior omuz instabilitesinin artroskopik tedavi sonuçları ve instabilite testlerinin tanısal değerleri
- Tez No: 799448
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu çalışmada anterior glenohumeral instabilite nedeniyle artroskopik olarak anterior labrum tamiri yapılan hastaların kısa dönem sonuçlarının tartışılması, instabilite muayenelerinin post-operatif dönemde teşhis değerlerinin ve omuz instabilite skorları ile ilişkisinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Hastalar ve Yöntemler: Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi' nde 2008-2013 yılları arasında artroskopik olarak tedavi edilmiş anterior omuz instabilitesi olan hastalar retrospektif olarak tarandı. Hastalar instabilite skorları ve instabilite testleri ile değerlendirildi ve sonuçlar irdelendi. Bulgular: Çalışmaya katılan 23 hastanın 2'sinde redislokasyon gözlendi. Çalışmaya katılan hastaların hepsinde Rowe, Oxford ve VAS skorlarında anlamlı derecede iyileşme elde edildi. Postoperatif dönemde korkutma ve yerine koyma testi en duyarlı, öne çekmece en spesifik test olarak bulundu. Kemiksel Bankart varlığı cerrahi başarıyı belirleyen önemli bir etken olarak görüldü. Sonuçlar: Artroskopik teknikle anterior omuz çıkıklarının tedavisi başarıyla uygulanabilir bir teknik olarak göze çarpmaktadır. Ancak tedavi öncesinde kemiksel Bankart varlığı belirlenmeli ve tedavi bu doğrultuda planlanmalıdır. İnstabilite testleri hem pre-operatif hem de post-operatif dönemde önemli diagnostik değere sahiptir.
Özet (Çeviri)
Objective: With this article we plan to discuss the early results of the arthroscopic treatment of the patients with anterior glenohumeral instability and we planned to determine the diagnostic value of the instability tests and determine the relation between these tests and shoulder scores at the postoperative period. Patients and Methods: We retrospectively followed the patients who were treated arthroscopically for anterior shoulder instability between 2008 and 2012 in Haseki Education and Training Hospital. We evaluate the patients with instability scores and instability tests. Results: There were two redislocation through 23 patients. All the patients had a statistically significant better results according to Rowe, Oxford and VAS scores. At the postoperative period apprehension and relocation tests were most sensitive and anterior drawer test was most specific test. Osseous Bankart was one of the impotant factor that determines the success of the surgical treatment. Conclusion: Arthroscopic technique can be used to treat the anterior shoulder instability in a successful way. We must check the presence of the Osseous Bankart lesion preoperatively and we must choose the right algorithm according to this lesion. Instability tests have a good prognostic value either at preoperative or at postoperative period.