İslam hukuku ve uluslararası hukukta ölüm cezası verilen suçlar ve gerekçelerinin incelenmesi
Crimes installed death in Islamic law and international law and jusfification review
  1. Tez No: 708567
  2. Yazar: ABUBAKARI EMANUEL NAKAZA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
İslam hukuku ilke olarak vahye dayalı bir hukuk sistemi olduğundan aynı zamanda merhamet ve hoşgörüye dayalı da bir hukuk sistemidir. Bu sebeple dünyanın her yerinde emniyet ve güvenliğin sağlanmasında aslında tüm hukuk sistemlerine örneklik teşkil edecek nitelikler taşır. Yüce Allah insanların gerek bireysel ve gerekse toplumsal olarak sosyal yaşamlarını şekillendirmek ve ayrıca bu kişilerin hem maddî hem de manevi yönden mutlu bir hayat sürmesi için düzenlemeler ve kanunlar koymuştur. İnsan hayatının diğer canlıların hayatlarına nazaran daha fazla kutsallığı ve yüceliği sebebiyle, İslami Dini insan hayatını yok etmeye yönelik her türlü saldırıyı yasakladığı gibi saldırıdan vazgeçmeyi hedefleyen veya büyük ölçüde sınırlayan etkili yasaklar koyar. Bunun yanında bir insanın hangi durumlarda öldürülebileceğine dair özel hükümler de getirir. Yüce Allah yaşama hakkının yüceliğinden bahisle, bazı haller dışında haddi aşarak insanları öldürenler hakkında kısası emretmiştir. Çünkü kısas, yaşama hakkını garanti altına alan özel bir hayat türüdür. Buna göre bir katil, cinayet suçunu işledikten sonra yaptığının cezasız kalmayacağını ve kendisinin de aynı şekilde cezalandırılacağını bilmesi, aslında onu ve toplumu bu tür suçlardan uzak tutar ve toplum da bu suçlardan kurtulur. Vahiyden uzak şekilde hazırlanan uluslararası hukuk metinlerinde de tür cezalar ve uygulamaların bulunması, İslam hukukuna olan inançlarından ve kabullerinden değil, insan ırkının yeryüzünde hayatta kalması konusundaki çabalarından dolayı olabilir. İslam hukukunda kısas her zaman ya da mutlak şekilde îfa edilmesi gereken bir uygulama değildir. Bunların arasında ihmal ve tedbirsizlik ve failinin dikkat etmemesi sonucu oluşan kasıtsız bir suç olması durumunda İslam Hukuku ve pozitif hukuk, insanları daha dikkatli olmaya ve davranışlarına itina göstermeye teşvik etmek maksadıyla daha düşük cezalar düzenlemiştir. Bu çalışmada, gücümüz nisbetinde cinayet suçuna ilişkin İslam Hukuku ile uluslararası hukuk arasında bir karşılaştırma yapılarak çeşitli sonuçlar elde edilmeye gayret edilmiştir. İslam hukukunun cezalandırmada temel hedeflerinden biri suç işleyeni ıslah etmek, ona doğruyu göstererek topluma yeniden kazandırmak, aksi halde toplumun refahını öncelemektir. İşte İslâm hukukunda kanun koyucusunun gayesi; ortaya çıkması arzu edilen bir fiile insanları teşvik ve ona gayret göstermeleri ve onun meşakkatini ve yükünü yüklemek olursa, o fiili yapmaya mükâfat ve o fiili sevmelerine bir iyi fırsat ortamı oluşturulmuş olur. Buna karşılık aykırı fiil, toplumun emniyetini ve topluluk düzenini ihlâl eden düşmanca suçlar kabilinden olursa, verilecek ceza da, aykırı bu fiilin gerektirdiği fiili yapmaktan caydıran, daha ağır bir ceza ile ıslah eden bir ceza olması gerekir. Öte yandan uluslararası hukukta da toplumda huzursuzluk çıkaranlar için farklı ülkelerde birbirine benzer cezaların uygulandığına şahit olunur. Özellikle insan neslini yavaş yavaş öldürmeyi ve yok etmeyi hedefleyen uyuşturucu veya uyarıcı madde temini ile bunları elde edebilmek için yağmalama, talan, hırsızlık vb. suçlar toplumdaki huzursuzluğu artırdığından yol kesme suçuna benzemektedir. Bunun sonucu olarak da uyuşturucu kullanımı ve buna aracılık yapılan her türlü fiile çeşitli oranlarda ceza verilmektedir. Hatta ilerleyen durumlarda bu suça ölüm cezası dahi uygulanmaktadır. Uluslararası arenada da bazı halkı Müslüman ülkelerde uygulanan ve İslam hukuku kaynaklı ölüm cezaları sürekli gündemde tutularak sanki ölüm cezası sadece İslam hukukunda varmış gibi algılarla İslam hukuku aleyhinde kampanyalar düzenlenmektedir. Bu çalışmada ele alınan konu, İslam hukuku ve uluslararası hukukta ölüm cezası verilen suç çeşitleri ve gerekçelerinin incelenerek İslam hukuku ile pozitif hukuk arasındaki irtibata dikkatler çekilerek, İslam hukuku hakkındaki olumsuz kampanyaların azaltılmasına bir nevi katkıda bulunmak olacaktır.
Özet (Çeviri)
Since Islamic law is a legal system based on revelation, it is also a legal system based on compassion and tolerance. For this reason, it has qualities that will set an example for all legal systems in ensuring safety and security all over the world. Almighty Allah has set regulations and laws in order to shape people's individual and social lives and also for these people to lead a happy life both materially and spiritually. Due to the greater sanctity of human life compared to the lives of other living things, the Islamic Religion prohibits all kinds of attacks aimed at destroying human life, as well as imposes effective prohibitions aimed at or largely limiting the renunciation of attack. In addition to this, special provisions have been made regarding the circumstances under which a person can be killed. Speaking of the greatness of the right to live, Almighty Allah has ordered the death penalty for those who kill people by going beyond the limits, except in some cases. Because qisas, that is, the death penalty, is a special type of life that guarantees the right to live. Accordingly, knowing that a murderer will not go unpunished after committing the crime of murder and that he will be punished in the same way keeps him and the society away from such crimes, and the society gets rid of these crimes. The existence of such punishments and practices in international law texts prepared without revelation may be due to their efforts for the survival of the human race on earth, not their belief in and acceptance of Islamic law. In Islamic law, the death penalty is not a practice that must be performed all the time or absolutely. Among them, in case of an unintentional crime as a result of negligence and carelessness and negligence of the perpetrator, Islamic Law and positive law have arranged lower penalties in order to encourage people to be more careful and pay attention to their behavior. In this study, it has been tried to obtain various results by making a comparison between Islamic Law and international law regarding the crime of killing to the extent of our strength. One of the main objectives of Islamic law in punishment is to rehabilitate the perpetrator, to reintegrate him into the society by showing the truth, otherwise, to prioritize the welfare of the society. Here is the purpose of the legislator in Islamic law; is to encourage people to do good works and to make them strive for it. On the other hand, if the violation is in the form of hostile crimes that violate the security and order of the community, the punishment to be imposed must be a punishment that deters the action required by this illegal act and rehabilitates it with a heavier penalty. On the other hand, in international law, it is witnessed that similar penalties are applied in different countries for those who cause unrest in the society. In particular, the supply of drugs or stimulants aimed at slowly killing and destroying the human generation, and looting, pillage, theft, etc. to obtain them. Since crimes increase the unrest in the society, it is similar to the crime of blocking the road. As a result of this, drug use and all kinds of acts mediated by it are punished at various rates. In later cases, even the death penalty is applied to this crime. In the international arena, the death penalty imposed by some people in Muslim countries and originating from Islamic law is constantly kept on the agenda, and campaigns are organized against Islamic law with the perception that the death penalty exists only in Islamic law. The subject discussed in this study will be to contribute to the reduction of negative campaigns about Islamic law by drawing attention to the contact between Islamic law and positive law by examining the types of crimes and their justifications in Islamic law and international law.