Servet-i Fünûn gazetesi (1908-1909, 1914-1917) üzerine bir inceleme
Servet-i Fünûn newspaper (1908-1909, 1914-1917) a review on
  1. Tez No: 708570
  2. Yazar: FATMA GONCA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 1035
Özet
Haberleşme, insanların ilkçağlardan itibaren ihtiyaç duyduğu bir gereksinimdir. Gazete ve dergilerden bilhassa gazeteler günlük olarak yayımlanması sebebiyle bu ihtiyacı en hızlı gideren vasıtalardan biridir. Edebiyatımızda Servet-i Fünûn dönemi ve basın hayatı denince akla evvela Ahmet İhsan Tokgöz'ün çıkardığı Servet-i Fünûn dergisi gelmektedir. Oysa Ahmet İhsan Tokgöz, 1908 yılında, II. Meşrutiyet döneminde“Servet-i Fünûn”adıyla bir de“gazete”çıkarmıştır. Çalışmamız Giriş hariç üç ana bölümünden oluşmaktadır. Giriş bölümünde Servet-i Fünûn gazetesinin kuramsal çerçevesi açıklanmıştır. Birinci bölümde“Servet-i Fünûn Gazetesinin Genel Özellikleri”ana başlığı altında gazetenin yayın serüveni, siyasi ve edebî çehresi ele alınmış, telgraflar ve fotoğraflar hakkında bilgi verilmiştir.“Servet-i Fünûn Gazetesinin Kronolojik Fihristi”,“Servet-i Fünûn Gazetesinin Yazar Adına Göre Fihristi”ve“Servet-i Fünûn Gazetesinin Türe Göre Fihristi”adını verdiğimiz ikinci bölümde, gazetenin yazar kadrosundan, yayımlanan metinlerin içeriğinden bahsedilmiş ve künye bilgileri verilerek içindekiler tablosu oluşturulmuştur.“Seçilmiş Metinler”başlığını verdiğimiz üçüncü bölümde, Servet-i Fünûn gazetesinde yer alan siyasî, edebî, kültürel ve içtimâi metinlerden seçilen eserler Latin harflerine aktarılmıştır. Sonuç bölümünde ise, Servet-i Fünûn gazetesinin Türk edebiyatındaki yeri ve önemi anlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Communication is a necessity that people have needed since ancient times. Newspapers and magazines, especially newspapers, are one of the fastest means of meeting this need, since they are published daily. When it comes to Servet-i Fünûn period and press life in our literature, the magazine Servet-i Fünûn, published by Ahmet İhsan Tokgöz, comes to mind first. However, Ahmet İhsan Tokgöz, in 1908, also published a“newspaper”under the name“Servet-i Fünûn”during the II. Meşrutiyet Era. Our study consists of three main parts except the Introduction. In the İntroduction, brief information is given about the print life of the period when Servet-i Fünûn newspaper was published. In the first chapter, under the main title of“Servet-i Fünûn Newspaper”, the political and literary face of the newspaper was discussed and information was given about telegrams and photographs. In the second chapter, which we named as“The Chronological Index of the Servet-i Fünûn Newspaper”,“The Index of the Servet-i Fünûn Newspaper by Author's Name”and“The Index of the Servet-i Fünûn Newspaper by Type”, the editorial staff of the newspaper, the content of the published texts were mentioned, and the information about the contents was given. table has been created. In the third chapter, titled“Selected Texts”, the works selected from the political, literary, cultural and social texts in the Servet-i Fünûn newspaper were translated into Latin letters. In the conclusion part, the place and importance of Servet-i Fünûn newspaper in Turkish literature has been tried to be explained.